Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Domain & Hosting Hizmetleri

Domain ve Web Hosting Hizmetlerimizle 7/24 teknik destek ve güvenli hizmet veriyoruz.

Web Hosting Nedir?
Web Hosting, Web Sitesine sahip olan her firmanın kullanması gereken bir barındırma hizmetidir. Bir Web Sitesi’nin tüm bilgileri, verileri, fotoğraf ve grafikleri bir bağlantı veri merkezinde depolanır. Bağlantı veri merkezleri,  web Host hizmeti veren firmalara kullanım için kiralama hizmeti verirler.
 
Web Hosting Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Web Hosting fiyatları belirlemek için Web Tasarım Sitesi’nin toplam dosya boyutu, ziyaretçinin harcadığı bandwith değeri ve kodlamada kullanılan web dillerine bakılır.
 
Web Hostingler Nasıl Kullanılır?
File Transfer Protocol yani kısa adıyla FTP aracılığıyla tüm dosyalar belirtilen klasör içerisine istenilen şekilde yüklenir. Bu dosyalar ISS (İnternet Servis Sağlayıcılar) tarafından işlenir ve bizim gördüğümüz şeklini alır. Biz bu bilgileri işlendiği şekliyle  görmek için Web Domain hizmetinden yararlanırız. www. firmaismi.com  şeklinde başlayan domain ismini internet tarayıcılar aracılığıyla açmamız yeterlidir.

Web Hosting Hizmetlerinde kullanılan Kodlama Programları
Kodlamada kullanılan diller; PHP , Java , Ruby on Rails , ColdFusion veya ASP.NET gibi dillerdir. Web Hosting Firmalarında güvenliğin sağlanması için SSL (Güvenili Yuva Katmanı) tercih edilebilir.
 
Web Hosting Hizmetleri ve Güvenilirlik
Web Tasarım Sayfaları, internet üzerinden ulaşılabilir oldukları için dosyaların korunması için güvenlik hizmeti alınmazsa tehlike arz eder. Web Barındırma Hizmetini yeterince güvenilir yapmayan firmalar, hacklenme ile karşı karşıya gelir. Kötü niyetli yazılımcıların sitenin verilerine ulaşarak gerçekleştirdikleri tahribat sonucu Web Sayfaları kitlenir, veriler silinir ve Web Sitesi kullanılamaz hale gelir. İşte bu açığı kapatmak, dosyaların güvenliğini sağlamak için SSL (Güvenili Yuva Katmanı) ya da benzeri programlar kullanılır.
 
Web Hosting Firmasında Update Oranın Önemi
Ana Bağlantı Veri Merkezi, Hosting sağlayıcının SLA Sistemlerinde bakım gerçelşetirebilmek için planlanan zamanlarda kesinti yaparlar. Bu kesintiler çok sık olursa Hosting Veri Merkezi’nde bulunan Web Tasarım Sitesi sık sık ulaşılamaz hale gelir. Ziyaretçiler açılmayan bir sayfayla karşılaşırlar. Bu ziyaretçi düşüşüne ve Google Arama Motorlarında düşüşe neden olur. O yüzden Update oranı en az %99.0 olan Web Hosting Firmalarını tercih etmeniz önemlidir.  
 
Başlıca Web Hosting Türleri

Paylaşılan Web Barındırma Hizmeti : Ortak bir havuz içinde birçok firmanın barındırıldığı web hosting hizmetidir. Bu firmalar, Ram ve Cpu’yu da birlikte paylaştıkları için herhangi bir sorunda tüm web tasarım sitelerinin bu problemden etkilenmesi söz konusu olabilir.
Bayi Web Hosting : Web Hosting Firmaları Müşterilerine kendi makinelerini kurma imkanı sağlarlar. Bayiler Colocated sunucularda sanal sunucularını kurabilirler.
Virtual Dedicated Server ya da diğer adıyla Virtual Private Server (VPS) : Müşterilere sanal sunucu  tahsis edilir. Bu sanal sunuculara müşteriler ulaşabilir ve bakımları da müşterilere aittir.
Dedicated Hosting Hizmeti : Müşteri kendi Web Sunucusunu alır ve üzerinde tam bir denetime sahiptir. Tabi ki ana sunucuya sahip değildir. Ana sunucunun sunduğu sunucudur. Bakımı ve güvenliği müşterinin sorumluluğundadır. Sunucuya tam yönetici erişimi vardır.
Cloud Hosting : Cloud Hosting, özellikle günümüzde önem kazanan bir web barındırma hizmetidir. Güvenilir olmaları ve elektrik kesintisi, afet vb gibi sorunlarda az sorun yaratan bir sağlayıcı hizmetidir. Müşteri sabit bir ücret ödemek yerine ne kadar alan kullanıyorsa o kadar ücret öder bu da fazla maliyet yerine gereken maliyet tablosu çıkarır.  
 
Colocation Web Barındırma Hizmeti : Web Barındırma Hizmetlerinin en güçlü ve en pahalısıdır. Genelde bu hizmeti Web Barındırma Hizmeti veren bir alt Web Hosting firmaları alırlar.  
 
İyi bir Sunucu Barındırma Firması aşağıdaki hizmetleri sağlayabilmelidir;
7/24 destek verebilmeli,
7/24 FTP erişimi sağlayabilmeli,
Trafik İstatistikleri Sunabilmeli,
Web Tasarım Sitesi’ni yönetmek için Kontrol Paneli Hizmeti verebilmeli,
MySQL veya MS SQL gibi sağlam veritabanlarıyla yönetilmeli, ColdFusion , SQL Server, PHP
Gibi özel sunucu uygulama yazılımlarını desteklemelidir.
 

Yazar:
gardenTR Web Tasarım