Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Özel E-Ticaret Web Siteleri

Özel E-ticaret Web Projeleri
E-Ticaret siteleri hem kodlama bakımından hem de ziyaretçi kazanım yönünden diğer Web Projelerine göre riskli ve zor projelerdir. E-Ticaret hizmeti alan müşterilerimizin SEO Hizmetinden de etkin olarak yararlanmaları taraftarıyız. E-Ticaret siteleri genel olarak ziyaretçi sayısının çok olmasını gerektiren, sunumu yapılan ürünün satışlarının; hizmeti talep eden firmalar tarafından başarı sayılabilecek sayıda olmasını gerektiren sitelerdir. E-Ticaret Sitelerini diğer Web Sitesi Projelerinden ayıran en önemli unsurlardan biri de projeye başlamadan önce kamuoyunu yoklayıcı anket, istatistiki veri ya da araştırmaların ardından proje başlanması gerektiğidir. Diğer Web projelerine göre bu kadar riskli olmasının yanında kazanç getirmesi açısından en çok tercih edilen projelerdir. E-Ticaret sitesi projeleri başarıya ulaşırlarsa, ortaya konan bütçeyi kat kat kazanca çevirebilir. Projelerin başarıya ulaşması asla şansa bağlı değildir.

Doğru seçimler, projeyi planlama ve yolları belirlemede sağlanan profesyonellik, kısa sürede başarı getirebilir. Bir de şunu unutmamak gerekir ki başarı E-Ticaret sitesinde ortaya konan ürünlerle de ilgilidir.

Eğer SEO Hizmeti ve Web Projesi her türlü başarıya rağmen kazanç bir türlü istenilen oranlara ulaşmıyorsa bundaki sorumluluğun birden çok nedeni olabilir;

- Ürün, iyi lanse edilmemiş olabilir, (Bu konuda profesyonel Fotoğraf Stüdyolarıyla anlaşmak, her bir ürünün bulunduğu sektörle orantılı olarak sunumunun yapılmasını sağlamak gerekir.)

- Ürün, bulunduğu Coğrafya'yla uyum göstermemiş olabilir. (Türkiye'de pazarlaması yapılan ürünün Türkler tarafından tercih edilmemesi.)

- Ürünün kalite sorunları olabilir. (Kalite sorunu olan ürünler ilk etapta rağbet görürken bir kez alışveriş yapan insanların bu ürünleri tekrar tercih etmemesi, başarı ivmesinin gittikçe düşmesine neden olur.)

- Ürünün piyasa araştırmasına göre yüksek rakamlara sahip olması. (Ürün kaliteli olabilir ancak unutulmamalıdır ki günümüzde müşteriler internette aynı
markayı ya da modeli kıyaslama şansına sahip oldukları bir çok siteyle karşılaşmaktalar.)

- Ürün kargolamasında gecikmeler, aksaklıklar, yanlışlıklar. (E-Ticaret sitelerinin birbiriyle yarıştığı bu zamanlarda müşteriler zamanında eline geçmeyen ya da aksaklıklar, problemler yaşadıkları ürünleri tercih etmemektedirler.)

Eğer ürün rağbet edilen ve fiyatı da uygun bir ürün olmasına rağmen E-Ticaret Sitesi başarılı değilse;
Bu durumda problem E-Ticaret sitesini yapan Web Ekibindedir. Bunun birden fazla nedeni olabilir;

- Web Sitesinde sürekli kesintiler, sayfalara ulaşılamama, hata almalar olabilir. (Bu hatalar müşterinin siteyi ziyaret etmekten sıkılmasına, siteyi tercih etmemesine sebep olabilir.)

- Sitenin ödeme kısmında yaşanan sorunlar. (Müşteriler ödeme konusunda yaşadıkları problemin markadan kaynaklı olduğunu düşündükleri için güvensizlik duyabilirler.)

- Ürün sayfasında yaşanan sorunlar. (Verilen siparişlerin kaydının kod hataları nedeniyle firmaya ulaşmaması, ürünlerin geç kargolanmasına ya da hiç kargolanmamasına neden olabilir. Bu durumda müşteri kötü bir deneyim yaşayacak ve Web Tasarım Sitesini tercih etmeyeceklerdir.)

- E-Ticaret Sayfasının tasarımının uyumsuz olması. (Ürüne uygun tasarımlar üretmek, müşterinin üzerinde "ürünü almalısın" etkisi yaratmak çok önemlidir. Tasarım renkleri, uyumu sağlanmamışsa hem ürünün kötü gibi algılanmasına neden olur hem de müşteri siteyi bir an önce kapatmak ister.)

- Müşterinin siteyi karmaşık bulması. (Özellikle E-Ticaret projelerinde göz ardı edilmemesi gereken bir kural da karmaşık olmayan siteler ve müşterinin web sitesine girer girmez siteyi çözmesidir. Fazla karmaşık yapı müşterinin E-Ticaret Sitesinden yorulmasına ve siteyi tercih etmemesine sebep olur.)

E-Ticaret Siteleri ve İstikrarlı Trafik Oluşturmak
Özel Web Projeleri hem kod altyapısı olarak hem de tasarım olarak pazarlama odaklı olarak oluşturulurlar çünkü burada esas amaç pazarlamayı güçlendiren müşterilerle ziyaretçi sayısını artırmak, müşteri potansiyeli kazandırmaktır. Bütün Web Projeleri bu doğrultuda planlandıktan sonra bu çizgiye yakın tasarım ve kod çalışmalarına sahip olarak yayınlanırlar. Bu gibi projelerde ziyaretçi odaklı olarak çalışılmalıdır.

Özel E-Ticaret Siteleri ve Mobil Uyumluluğu

Şu an için her ne kadar masaüstü bilgisayar ve laptopların kullanımı daha yaygınsa da gün geçtikçe mobil kullanımı da önemli bir yere gelmeye başlamıştır. E-ticaret sitelerinin mobille uyumlu olması hem ziyaretçi açısından hem de arama motorları açısından oldukça avantaj getirir. Web sitesinin mobile uyumlu kodlarla çalışıyor olması rakiplerinizden önde yer almanızı sağlar.

Markalaşma
Tüm kodlama ve tasarım işlemlerinin sonunda ortaya çıkan proje "Markalaşmanın Somut Hali" olmalı. Web Sitesinin isminden, logosuna, tasarımından, kodlama ve SEO Hizmetine kadar tüm projenin dalları bir bütün haline dönüştüğünde müşterileriniz marka olduğunuzu ve sektöründe profesyonel bir yere sahip olduğunuzu hissetmeli. Site isminizi reklam ve tanıtımlar vererek sürekli müşterilerinize göstermelisiniz. Bu sayede markanızı daha tanınır hale getirebilirsiniz.

Proje Sonunda Sağlanacak Destek

E-Ticaret Sitesi Projeleri tamamlandıktan sonra da 7/24 destek gerektirebilen sistemler oldukları için Web Tasarım Uzmanları tarafından özenle takip edilmelidir. Her türlü hataya karşı takip edilmesi gerektiği gibi ayrıca güvenlik açısından da açıkları varsa kapatılmalıdır. Özellikle müşteriler tarafından kredi kartı işlemleri yapılan bir alan olduğu için güvenlik had safhada tutulmalıdır.

Güvenlik ve hata takipleri harici, projenin bitiminde web hizmeti alan şirketin belirlediği yetkililere panel eğitimi verilerek ürünün nasıl girileceği, müşterilerle nereden konuşulacağı, panele girilecek içerikler, resimler, kaynaklar hakkında kapsamlı bir eğitim verilmelidir.

Web Projesi sonunda verilecek destekleri kısaca özetlememiz gerekirse;


- Personel Eğimi
- Web Sayfasına gerektiği zamanlarda entegrasyon
- Hosting Desteği
- CMS (Panel) Desteği
- E-Ticaret sayfalarını belirli periyotlarla kontrol şeklinde sıralayabiliriz.