Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Katalog Projelerini Yönetme

Katalog Projesi Yönetimi
Bu yazı, katalog yapma sürecinde yeni iseniz, planlama ve üretme aşamasında size yol gösterici olacaktır. Oluşturacağınız proje planlamaları size eksiksiz bir katalog tasarımı yapma ve üretme imkanı sağlar.

İlk Tasarım Esasları
Oluşturmak istediğiniz katalogun türüne karar verin; Aşağıdaki adımlar size yardımcı olacaktır.

Bu bir tüketici kataloğu mu yoksa iş kataloğu mu (B2B) olacak?

Sayfa başına kaç ürün istiyorsunuz?

B2B kataloglar yüksek bir yoğunluğa sahip olabilir, tüketici katalogları ise yaklaşık 1-12 sayfa aralığında olabilirler.

Katalog kapağı hangi ürünleri vurgulayacak?

Sipariş, zarf, satış şartları, içindekiler, dizin ürünleri veya ürünlerinizin tanıtımını destekleyen başka hangi unsurları istiyorsunuz?

Kaç adet katalog yazdırmak gerekiyor ve yılda kaç kez bir yazdırılacak?


gibi unsurlarla tasarımın ilk esaslarını belirleyin.

Katalog ve Tasarımcının Önemi
Katalog çalışmasında tasarım ve baskı için bir katalog hazırlamada geniş bir teknik bilgi miktarının yanı sıra, yaratıcılığa da ihtiyaç vardır. Ortalama bir grafik tasarımcısı genellikle yeterli bilgi ve beceriye sahip iken yeterli yaratıcılığa sahip olmayabilir. Bu sebeple farklılık yaratmak ve alışılagelmişin dışına çıkmak istiyorsanız tasarımcı seçiminde kendinizin belirleyeceği bazı kriterlere önem verin. Katalog üreten, hayalgücü kuvvetli, yaratıcı ve ne yaptığını bilen bir şirketle çalışmak bu aşamada size yardımcı olacaktır. Ayrıca, katalog tasarımcısının, sizin işinize ayıracak yeterli vakte sahip olduğundan emin olun.

Bir tasarım firması seçerken, firmanın stil açısından sizin isteklerinize cevap vereceğini kestirmek zor işlerden biridir. Tasarımcılar müşterinin ihtiyacı ile eşleşen bir tasarım oluşturmak için, onların portföylerine bakarlar fakat bu iş tek taraflı yapılmamalı. Aynı zamanda sizin de çalışacağınız şirketin daha evvel yapılmış olan katalog tasarımlarını, katalog çalışmalarını incelemeniz gerekecektir. Bu incelemede bakılacak unsurlar, işin kalitesi, stili, tarzı ve işin yapılma süresidir. İyi bir tasarımcı size aradığınız stil verecek ama vasıfsız bir katalog tasarımcı maliyet aşımları ve gecikmeler sonucunda teknik zorluklar yaratacaktır.

Katalog Teslim Zamanı Önemli
Bir katalog çalışmasında katalog üretimi yönetimi, uzun bir yolculuğa çıkmak gibidir. Zamanında ve bütçe dahilinde, yolda sizi tutacak iyi bir zamanlama programı belirlenmelidir. Genellikle, yeni bir katalog oluşturulması tasarımı ve fotoğrafçılığı için yaklaşık iki ay gereklidir. Revize kataloglarsa değişikliklerin miktarına bağlı olarak daha az zaman alabilir.

Ürün Bilgileri Kopyasının Muhafa Edilmesi
Ürün bilgileri, öğe adı, madde numaraları, fiyatlar, açıklamaları ve gruplar gibi verileri içerir. Kurumsal envanter sistemlerinin en yerel verileri kapsamlı ürün adı ve açıklaması kopyasından yoksundur. Sizin veya tasarım şirketinin katalog için gerekli ek kopya yazmaya karar vermesi gereklidir. Ürün bilgilerini içeren ek kopyanın veri formunda tutulması, katalog tasarımı çalışmasında zamandan ve paradan tasarruf etmek önemlidir. Ürün bilgilerinizi hazırlamak ve ilgili yönergeler için tasarım firmasına danışın.

Ürün Fotoğrafı ve Katalog Görüntüleri

Katalog imgelerinin tarzına karar verin.

Ürünlerinizin tümü standart bir arka plan biçimi kullanın. Eğer bu konuda emin değilseniz, sizin için doğru bir stili seçmesi için tasarımcınıza danışın.

Ürün fotoğraflarınızı ve katalog görüntülerinizi tasnif edip toparlamak, ürün kodları ile sınıflandırmak, ve saklamak tekrar ulaşmada size yardımcı olacaktır. Bu onların ürün kodu ile ayrı bir yerde etiketlenmesinde yardımcı olacaktır. Bu şekilde fotoğrafların tasarımcı tarafından hızlı eklenmesi ve görüntülere dosya adı ile ulaşmasında kolaylık sağlayacaktır.

Matbaa Seçimi
Katalog çalışmasının en önemli aşamalarından birisi de matbaa aşamasıdır. Bir uzmandan yardım alınarak doğru matbaanın seçilmesi çok önemlidir. Özellikle çalışılacak matbaa için önceliğiniz tasarımı yaptırdığınız firma olmalıdır. Herhangi bir problemde siz yerine tasarımcı firmanız matbaa ile doğrudan iletişime geçerek küçük krizlerin atlatılmasını sağlar, işin adımlarını takip ederek üzerinizdeki sorumluluğun azalmasına yardımcı olur. Doğru matbaa seçilerek kaliteli baskı alınmalıdır. Bununla ilgili, matbaa hizmetleri yapan firmadan numune kataloglar incelebilir. Bu aşamada kağıt seçimi, adet ve bakı makinesi ile ilgili uzman bir ekipten yardım almakta  fayda var.

Baskı, ciltleme ve basılı ürünlerin size ulaşması yaklaşık 1-2 hafta arasında değişir. Baskı tarihinden önce gün konusunda matbaa firması ile anlaşın ve herhangi bir problem olmaması için işin bitimine kadar firma ile teyit görüşmeleri yapın. Yazıcı, posta veya katalog tasarım şirketleri, veri formatları ve zamanlama ile ilgili size yardımcı olabilir.