Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Profesyonel Katalog Tasarımları

Profesyonel Katalog Tasarımı İçin Altın Kurallar
Her firmanın kalitesiyle doğru orantılı olarak belirlediği bir tarzı, stili vardır. Bu belirleyici stilin öne çıkarılması ve firmanın müşterilerine doğru şekilde aktarılması Katalog Tasarımı hizmetini veren firmanın görevidir. Profesyonel ve amatör olarak çalışan tasarım firmalarını birbirinden ayırt etmek günümüzde artan irili, ufaklı pek çok tasarım firması arasında neredeyse imkansız bir hal aldı. Katalog desteği almak isteyen firmaların bu konuda karar verirken zorlandıkları en önemli konulardan biri de, tasarım çalışmaları ve konsepte uygun bir fikir verme konusunda gerekli teknik bilgiye sahip olmamaları. Bu problemle birlikte tasarım çalışmasını olabildiğince düşük maliyetle çıkarmak istemeleri de kalitesiz katalog tasarımlarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Kalitesiz Katalog Tasarımları; sadece grafik konusunda başarılı olamayan çalışmalar demek değildir. Bir tasarım çalışması en trend grafiklerden oluşabilir, üzerinde profesyonel çizgiler barındırabilir ama firmanın içerisinde bulunduğu sektörle olan ilişkisi tasarım içerisinde anlatılamamışsa sektör müşterilerinin beğenisinden çok, tam tersi etki yaparak olumsuz düşüncelere kapılmasına yol açabiliyor. Müşteri ürünü almaktan vazgeçtiği gibi firmanın belirlediği konseptten dolayı firmanın tüm ürünlerinden soğuyabiliyor.

Katalog Tasarımları’nın bu noktada hem ortalama piyasa değerlerine yakın maliyette olması hem de tasarımı yapılacak olan firmanın ayrıntılı bir şekilde analizinin yapılması gerekir. Baştan temeli sağlam atılmayan binanın daha sonra sorun çıkarması olasıdır. Bu konuda temelinin sağlam atılması gereken en önemli konu; Şirket Analizi’dir.

Burada Katalog Tasarım Proje Hizmeti’ni verecek olan firmanın, proje desteği almak isteyen müşterisine nokta atışı yapacak araştırma sorularıyla hazırlanması gerekir.

Firma neden kataloğa gerek duyuyor?
Firmanın bulunduğu sektör nedir?
Firmanın rakip firmaları kimlerdir?
Firma, Katalog Tasarım için ne kadar bütçe ayırdı?
Firmanın beklentileri nelerdir?
Firmanın müşterileri kimlerdir?Katalog Tasarımı, Firmanın beğenisi üzerine değil, Müşterinin beğenisi üzerine odaklı olmalı.

Genellikle ortaya çıkan problemler Katalog Tasarımı’nın kime yapıldığı ile ilgilidir. Firmalar Tasarımcı’dan kendilerinin beğenisine uygun çalışmalar talep eder ama işleyiş bu şekilde verimli bir sonuca ulaşamaz. Tasarımcı; firma yetkilisini bu konuda ikna edici olmalı, olumlu ve mantıklı açıklamalarla bilgilendirme yapmalıdır.

Katalog Tasarım Parçalarının Firmanın Beğenisine Göre Oluşturulamaz
Biliyoruz ki makalelerimizi firmalar da okuyor. Ancak söylememiz gerekir; Katalog Tasarımının tüm evrelerinin Tasarımcıdan bağımsız firma tarafından yorumlanıp seçilmesi projenin 100% başarısızlığa uğraması anlamına gelir. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında tasarım projelerinin karmaşık bir yapı ve belirli teknikleri olduğu fark edilmese de durum böyledir. Her bir sektörün kendine özgü renk ve stilleri vardır. Herhangi bir yanlış renk seçimi çalışmanın müşterilerin bile anlamadığı şekilde itici gelmesine sebep olabilir. Müşterinin duygusu sadece firmayı soğuk bulması olarak tanımlanırken aslında sebep renklerin beyinde oluşturduğu çağrışım olabilir. Tüm bu seçimler çizgi ve grafikler için de aynı şekilde işler.

Katalogda kullanılacak Öğelerin Önemi
Katalog Tasarımları genellikle bir ürünün tanıtımı için oluşturulurlar. Aksi durumlarda bu tanıtım, hizmetler içinde olabilir. Ürün tanıtımlarında Katalog Tasarımı’na konulacak ürün fotoğrafları mutlaka kaliteli ve baskıya uygun büyüklüklerde olmalıdır. Eğer firma bu konuda kaliteli materyallere sahip değilse bir şekilde temin etmekle yükümlüdür. Küçük boyutlu resim ve öğelere sahip olan firmalar, bu çalışmaların kullanılmasını ısrarla talep ederlerse Katalog Tasarım yapan firmalar bunun mümkün olmayacağını müşterisine makul bilgiler eşliğinde izah etmelidir. İşin sonunda kalitesiz bir katalog tasarımına sahip olmamak için her materyal kontrol edilmelidir.

Ürün fotoğraflarının kaliteli versiyonları yoksa; müşteriyi ürün fotoğraflarını çekmesi için bir fotoğrafçıya yönlendirmek gerekir. Bunun yanı sıra hiçbir zaman temin edilen fotoğraflar üzerinde Photoshop efektleri kullanılmadan konulmamalıdır. Katalog tasarımlarının renk ve çizgilerine uygun bir şekilde renklendirme ve efektlendirme çalışması yapılmalıdır.

Katalog Tasarımlarınızda Demode Resimlerden Uzak Durun
İlerleyen teknoloji dünyasında halen Web Sitesi ve Katalog Tasarımları’nda kulaklıklı iletişim çalışanı, el sıkışan iki takım elbiseli adam vb. görseller kullanmayı düşünüyorsanız bir an önce bu fikirden vazgeçin! Zamanın gerisinde kalmış izlenimi vermek isteyen firmalar hariç.

Katalog'da Gerekli Tüm Bilgilere Eksiksiz Ulaşılmalı
Firmalara hitaben; Müşterinizin gözünden katalog çalışmanıza baktığınızı gözünüzde canlandırın; Müşteriniz ne görmek istiyor? Bunu çok iyi gözlemlemelisiniz. Ürünlerinizde ürünün ebatı, yapım yılı, renkleri, satış kodları vb. müşterinin ürünü seçmesinde kolaylık ve açıklık sağlayıcı bilgileri mutlaka belirtin.

Katalog Çalışmanızda Ürün Fiyatları Belirtmeyi Düşünüyor musunuz?
Eğer Katalogdaki ürünlerinizin fiyatlarını da görmeniz gerekiyorsa ürünlerin fiyat bilgilerinin de tasarıma dahil edilmesini isteyin. Yalnız Ürün Kataloğunuzu fazla sayıda bastırıp gelecek 2-3 yıl için de kullanmayı düşünüyorsanız ürünlerinize fiyat belirtmekten kaçının. Fiyat değişikliklerinde Katalog Çalışmasına müdahale edemeyeceğiniz için ya Katalog Çalışması’nı güncelleyip tekrar matbaaya götürmeniz gerekecek ya da müşterilerinize bu fiyatların geçerli olmadığını belirteceksiniz.

Katalog Yazıları Okunabilir Olmalı
Katalog Çalışması’nda kullanılacak font seçimi çok önemlidir. Projede kullanılan fontlar, bilgisayar ortamında bakıldığında okunaklı olabilir yalnız matbaadan sonra boyut küçüleceği için müşterileriniz yazıları okumakta zorlanabilirler. Özellikle süslü fontlarda Türkçe karakter sorunları yaşandığı için projenizin bir felakete sürüklenmesine de neden olur. Genelde kataloglarda süslü font ya da standart fontlardan çok farklı fontlar kullanmak müşterinin katalog olan ilgisinin kesilmesini sağlar. Firma da bu konuda kendini güzel ifade edememiş olur.

Katalogda Kullanılacak Font Sayısı
Hem Web Sitesi hem de Katalog Tasarımları’nda en fazla 2 ya da 3 font kullanılmalıdır. Daha fazla font kullanımı Web ve Tasarım projelerinin karmaşık bir görüntüye sahip olmasına neden olacaktır.
Fontlar; okunması kolay, marka imajını güçlendirici, yüksek kaliteli ve profesyonel görünümlü olmalıdır.

Katalog Tasarımı Projesinin Başarıya Ulaştığı Nasıl Anlaşılır?
Katalog Projesinin başarıya ulaşıp ulaşmadığını anlamanın en somut yollarından birisi katalog dağıtımından sonraki 2 ay içerisinde şirketin kar sonuçlarını incelemektir. Elde edilen kar ile Katalog Projesinin toplam maliyeti arasındaki ilişki de çok önemli. Eğer elde ettiğiniz kar, Projenin maliyetinden azsa hanenize zarar olarak yazılan başarısız bir proje gerçekleştirildi demektir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için katalog çalışmasının başında, elde edeceğiniz kar oranını öngörerek Kataloğunuzun maliyetini olabildiğince optimize etmelisiniz. Elde edeceğiniz kar eğer yüksek bir oranda ise, müşterilerinizin dikkatini çekmeye yönelik maliyetli çalışmalar yapmanızda yarar olabilir. Analizlerinizi her türlü olasılığı düşünerek oluşturunuz.

Katalog Projelerinin Maliyeti Nasıl Düşürülür?
Her zaman için standart katalog biçimleri daha ekonomik olur. Katalog ebatları A4 kağıdın ziyan olmayacağı seçimlerle seçilirse çöpe atılacak kağıt daha iyi değerlendirilir ve çöpe atılması yerine katalog olması sağlanır.

Katalog Tasarımında kullanılacak kağıt cinsi için simli, kendinden renkli, 3 boyutlu vb. özellikteki kağıtlar seçilirse maliyet oldukça yükselir.

Sayfa sayısı belirlenen standartlara göre hesaplanmalıdır. Tüm matbaaların ortak olarak kullandığı bir ciltleme sistemi vardır. Bu sisteme göre 8 sayfa ve 24, 40, 50 sayfa sistemi ya da yaygın olarak kullanılan 16, 32, 48, 64 sayfa sistemi kullanılır. Bu sisteme formalama denir. 1 forma 16 sayfadan oluşur. 32 sayfalık bir katalog projesi tasarlarsanız katalog; 2 formadan oluşur. Eğer maliyet sorununuz yoksa projeye 2-4 sayfa da ayrı olarak eklenebilir.

Katalog Projeleri Müşteriye Ulaştı mı?
Eğer projeniz başarıyla tamamlandı ama Kataloglarınızın müşterilerinize dağıtılma işleminde problemleriniz varsa bu problemi en kısa zamanda çözmeye odaklanın. Kataloglarınızı dağıtacak pazarlamacılar bularak ya da müşterilerinizin adreslerine postalayarak ulaştırabilirsiniz.