Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Responsive (Duyarlı) Web Tasarım

MOBİL UYUMLU WEB SİTESİ TASARIMI ~Duyarlı Web Tasarım

Şirketiniz için gerekli olan web sitesi tasarımı, web sayfası düzeni ve imajınızı web tasarım yapan firmanızla birlikte tasarladınız ve marketteki yerinizi almaya hazırsınız. Bütün bu hazırlıklardan sonra web sitenizin yayına geçmesiyle, çevrenizden, web sayfası ziyaretlerinin cep telefonu üzerinden gerçekleştirilemediği eleştirilerini alıyorsunuz. Cep telefonlarının ve ipadlerin kullanımının yüksek olduğu çağımızda, web sitenizin geri planda kalması hem tanıtım ve pazarlama hem de tıklanma sayınızı büyük ölçüde etkileyecek ve rekabet ortamında web sayfanızın rağbet görmemesiyle şirketinizin popülaritesi yükselemeyecektir. Web tasarımızı yapan firmanızla hemen masaya oturup, web siteniz ve şirketiniz için gerekli olan etkiyi piyasada yaratmaya hazır olmalı, web sitenizi tasarlarken metodunuzu iyi belirlemelisiniz. Sizin ve web siteniz için gerekli olan tek metod “Mobil Uyumlu(Duyarlı) Web tasarım” çalışmasıdır.

Mobil Uyumlu Web sitesi Tasarımı nedir?

Web sitenizin, web sayfalarının, site içeriklerinin, mevcut teknolojik imkanlara göre ve kullanıma göre uyum sağlaması, web sayfalarının kullanılan mobil telefonların ekran boyutlarına uygunluğu, web sitelerinin yer aldığı platforma adaptasyonudur.
Yani en temel anlamıyla, web sitesi ziyaretçilerinin web sayfalarında gezinirken kullandıkları mobil telefonlarının ekran görüntülerinde yaşayacakları sorunun oratadan kaldırılması ve şirketinize ait web sitenizin daha büyük kitlelere ulaşarak, şirketinizin yükselmesi anlamına gelmektedir.

Web sitenizde duyarlı web tasarım konusuna neden önem vermelisiniz?
Şirketler arası rekabetin en yüksek düzeyde yaşandığı çağımızda, teknolojik gelişmeler, web siteleri, web tasarımı, web tasarımı yapan firmalar ve bu firmaların oluşturduğu web sayfaları rekabeti daha da kızıştırmakta. Gelişen çağ ile birlikte gelişen ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçları karşılamaya hazırım diyen şirketler, kendilerini ancak web sitesi içerikleri, web tasarımı (renk,imaj vs) ile ispatlayabilirler. Tüketiciler önemsenmek ister. Web sitenizin tüketici isteklerine önem vermemesi durumunda web siteniz hakkında müşterinizin düşüneceği tek şey “umursanmıyorum” olacaktır.

Burada web sitesi yapan firmalara çok iş düşmekte elbette. Müşterisini her duruma adapte ederek , teknolojik gelişmelerden haberdar ederek, web sayfası renk uyumu, web sitesi tasarımındaki modernlik noktalarında müşterisiyle ortaklaşa hareket ederek piyasada müşterisini üst sıralarda tutmalıdır. Geri planda herşeyi tamamlanmış olan şirketi, web sitesi, web sitesinin tasarımı aşamasında üst sıralara çıkarmalıdır.

Mobil Uyumlu Tasarımlar sonraki yıllarda da geçerliliğini koruyacak mı?
Cep telefonu kullanımın her geçen gün arttığı düşünülürse, mobil uyumlu web sitesi tasarımlarının geçerliliği koruyacağı açıkça ortadadır. 2015 ve sonraki yıllarda masaüstü tarayıcı kullanımı daha da geri planda kaldığında mevcut web tasarımlarınız ve web sitesi çalışmalarınız geçerliliğini yitirecektir. Böyle bir durumda yaptırdığınız web siteniz müşteri kitlenize hitap etmekten de çıkacaktır. Web siteniz şu an mevcut tarayıcılarda mükemmel çalışıyor olabilir ama duyarlı bir web tasarım çalışması değilse yakın zamanda şirketinizin web sitesi, rakip şirketlerin web sitelerinden aşağı sıralarda yerine alacak demektir.

Mobil uyumlu web tasarım siteleri ve web sayfaları geçerliliğini korumakla kalmayacak,web sitesi yapan şirketler, mevcut web tasarım sitelerini, mobillerle uyumlu web sayfaları haline getirmek için harekete geçeceklerdir. Eğer bu yeni çağ uyumundan habersiz web sitesi yapan firmalar varsa onlar da müşterileriyle birlikte piyasada aşağıya doğru çekilecektir.
Sizin şirketiniz için uygun olan web sayfası nedir?

Her şirket ve o şirkete ait web sitesinin kendine özgü özellikleri vardır. Web sitenize, bu tavsiyeler belki de hemen oturmayacak ama bu noktada web sitesi yapan firmaların yardımları ve tecrübelerinden faydalanmalısınız. Web sitelerinin sektör sektör ayrımı ve kullanıcı notları web sitesi yapan firmaların tecrübeleriyle şekillenebilir.

Öncelikle web sitenizin içeriğini gözden geçirmelisiniz. Web tasarım sayfanızın nasıl bir içeriği sahip olduğu, ileride web sitenizin güncellenme aşamasında, mevcut içerik yapısının web sayfanızı ne ölçüde etkileyeceği, web sitenize giriş yapan kullanıcıların profili, web tasarım yapan bir firma tarafından masanıza listelenecektir.

Daha sonra web sitenizin ne gibi özelliklerde ve nasıl işlevlere sahip olması gerektiğine öncelik veriniz. Ayrıca web sitenizin görsel arayüzüne uygun boyutların ne olacağına, web sayfası kullanımına göre gerekli ölçülere karar vermeniz de gerekir. Web tasarımı yapan firmanızdan alacağınız yardım listesine bu maddeyi de ekleyin.
Web tasarımı yapan firmanızın, web sayfanızda yarattığı görsel dil, her ekran boyutunda çalışabilecek duruma getirildiğinde, web sayfanızın özelliklerini ve işlevlerini dengeleme çalışmasına açık olmalısınız.

Düşünün ki web sitesi çalışmalarınız bitti, web sayfanız en güncel haliyle karşınızda, şirket iç çalışmalarınızda pazarlama aşamasına geldiniz fakat mobil cihazlarla web sitenizin uyumlu olması gerektiği konusunda sorun yaşıyorsunuz...

Pazarlama aşamasında sizi en zorlayacak konulardan birisi de budur çünkü gelişen teknolojiyle birlikte ikinci plana atılan bilgisayarların yerini mobil telefonlar aldı.Web tasarım yapan firmalarla görüşürken üzerinde durmanız gereken bu konuyu atlamadan çalışmalarınızı yürütmelisiniz. Web tasarım çalışmaları yapılırken uygulayacağınız metod “Duyarlı Web Tasarım” veya “Mobil Uyumlu Web Tasarım” çalışmasıdır.

Pazarlama ve reklam aşamasında duyarlı web tasarımının önemi nedir?
Şuan kullandığınız web sitenizi değiştirmek hiç işinize gelmiyor olabilir ama gelişen teknolojiyle değişen web tasarım çalışmaları sizi bu değişime mecbur bırakacaktır.

Müşteri kitlenizin değişen ihtiyaçlarına cevap veremeyen bir web sitesi, elbette pazarlama aşamasında size dezavantaj olarak döner. Kullanıcıların teknolojiyle ilişkisi arttıkça web sayfanızda sürekli güncellemeye gitmek ve çalıştığınız web tasarım şirketinizle yeniliğe açık bir biçimde çalışmak sizin için zorunlu hale gelir.

Örneğin; mobil cihazından lokantanızın adresine bakan bir kişi, web sayfasına girişte ve web sitesinin kullanımında zorluk yaşıyorsa yeni müşteri kazanımızın ve pazarlama çalışmalarınız boşa çıkacaktır.

Web sitenizde sürekli güncelleme ve web sayfalarında değişen teknolojiye adapte olma isteği pazarlama yaparken en çok ihtiyacınız olan noktadır. Doğru zamanda doğru hareket etmeli ve web sitenizi gelişmelere açık tutmalısınız. Web tasarım şirketinizle birlikte hareket etmeli ve rakip firmaların web sitelerinde yaşanan değişim ve hareketlerden haberdar olmalısınız. Rekabetçi ortamda sizi kazandıracak olan güncel web sayfanızdır.