Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Bölüm2 - SEO OptimizasyonuFavicon Nedir, Nasıl Kullanılır?
Favicon, tarayıcılarda Web Sayfası'nın başlığının öncesinde yer alan logonuzun ya da sizin belirleyeceğiniz şekillerin küçük görüntüleridir. Favicon kullanmanın bir çok avantajı vardır. Teknik anlamda Favicon kullanılmayan Web Siteleri, arama motorlarında taranırken favicon olmaması durumunda hata olarak tanımladıkları bu durumu log hata dosyasına işlerler. Log dosyaları gün geçtikçe hata kodları yüzünden ağır dosyalar haline gelirler. Faviconun etkisi gözle görülür şekilde bir yük oluşturmasa da bu bir hatadır ve SEO'da hataya yer yok :) İleriki makalelerimizde de anlatacağımız üzere Web Tasarım sayfalarını maksimum düzeyde tüm varsayımları göz önünde tutarak hatasız bir hale getirmek zorundayız. Level atladıkça ve sitemizde hata bulmak zorlaştıkça bize 1 puan kaybettiren bir hata bulmak için bile çırpınmak zorunda kalacağız.

Ayrıca Favicon kullanımı, ziyaretçiler açısından da çok önemlidir. Web Sayfalarını favorilerine ekleyen kullanıcılar favori listelerinde sizin faviconunuzu da görebilecekler. Aşırı favori linki kullanan ziyaretçileriniz linkler içinde sizi daha rahat bulabilecekler. Bir bakıma sizi belirleyeceğiniz simgelerle tanıyacaklar. Favicon olarak logonuzu kullanmanız küçük bir resim olduğu için logonuzun görülememesine neden olur. O yüzden logonuzun grafiksel bir parçasını kullanmanız daha mantıklı.

Favicon Dosyası Nasıl Oluşturulur?
Favicon dosyaları sizin oluşturabileceğiniz bir yapıda değillerdir. Bunlar için favicon oluşturucu yardımcı programlar ya da siteler kullanabilirsiniz. Bizim size önerimiz Favicon Generator. Web Tasarım Sitesine eklemek içinse favicon dosyasını hangi klasöre koyduysanız aşağıda <head></head> tagleri arasına göstermiş olduğumuz kodun veriyollarını kendinize göre ayarlayarak kullanabilirsiniz.

<head>
<link rel="shortcut icon" href="images/favicon.ico"/> 	
</head>


Sitemap Nedir, Nasıl Kullanılır?
SiteMap Site Haritası anlamına gelir. Arama Motorları sayfalarınızı tararken tüm Web Sitesini dolaşmak yerine sizin oluşturduğunuz Site Haritalarında gezinerek sayfaları tararlarsa hem içerikleriniz daha hızlı taranır hem de SEO'da artı puana sahip olursunuz. Sitemap kullanılmayan web sitelerinde tüm içerikler indexlenmeyebilir. Arama botları belli bir kurala göre sayfaları tarar ve indeksler. Genelde Web Sayfanızda bulunan tüm içerikler indekslenmez. O nedenle bir Web Sitesinin olmazsa olmazlarından birisidir. Sitemap oluşturmak için ek programlardan yararlanmanızda fayda var. Genelde en çok kullanılan Sitemap Programının linkinden bir Site Haritası oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sitemap Sayfaya Nasıl Eklenir? Yukarıdaki linkten hazırladığınız Site Haritasını index sayfasının olduğu dizine ekleyiniz. İsmi sitemap.xml olarak kalsın. Tüm tarama botları Site Haritasını domainismi.com/sitemap.xml şeklinde arayacaklardır. Ayrıca işlemin daha da hızlanmasını istiyorsanız manuel olarak Google Botları için haritanızı ekleyebilirsiniz. Google' manuel olarak Site Haritası ekleyebilmek için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz. Eğer Google Webmaster girişiniz yoksa Google Webmaster makalemizi okuyabilirsiniz.

Robots Dosyası Nedir, Nasıl Kullanılır?
Robots.txt dosyası, Web Sitesinde taranmasını istemediğiniz dizin, dosya ya da url’lerin Arama Motoru Botlarına haber verilmesini sağlayan komut dosyasıdır. Allow ve Disallow kodlarını örneklerle açıklayacağız. Bu sayede ziyaretçilerinizle paylaşmak istemediğiniz dosya ve dizinler arama sonuçlarında görünmez olacaktır. Unutmamak gerekir ki arama motorları bu dosyaları indeksleyemeseler de linklere önceden girmiş bir kullanıcı, sahip olduğu linki daha sonra açabilir. Bu yöntem sadece indekslenmenin önüne geçmek için kullanılır. Sayfalarınızı gizli dosyalar haline getirmez.

Robot Dosyalarını Nasıl Test Edebilirim? Google’ın bu konuda yayınladığı aydınlatıcı kaynağa göz atabilirsiniz.
Robot dosyanızın çalışıp çalışmadığını test etmek için Web Yöneticisi Araçlarını kullanabilirsiniz. https://support.google.com/webmasters/answer/6062598

Robot Dosyası Nasıl Kullanılır?
Oluşturacağınız Robots.txt dosyasını ana dizine yerleştirmeniz yeterli. Robot dosyalarının kodlarının kullanımı için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz;

Web Sitenizin tüm sayfalarının arama motorları tarafından indekslenmesini izin verdiğinizi gösterir;

User-agent: *
Disallow

Web Sitenizde bulunan resimler klasörünün indekslenmemesi gerektiğini belirtir.

User-agent: *
Disallow: /resimler /

Belirttiğiniz Web Sayfasının indekslenmemesini sağlar.

User-agent: *
Disallow: /icerik/hakkimizda.html

Hakkımıza adlı Url hariç Sitedeki hiçbir sayfanın indekslenmesini istemiyorum anlamına gelir.

User-agent: *
Allow: /icerik/hakkimizda.html
Disallow: /icerik/


H1, H2, H3, H4, H5, H6 Etiketleri Nasıl Kullanılmalı?
Herhangi bir H1 başlıklar sayfanızda kullanılan bu işaret. H1 başlıkları, sayfa içinde önemli bir konu ve anahtar kelimeler vurgulamak yardımcı olabilir daha HTML etiketleri bulunmaktadır.

h1 başlıkları sayfa içinde önemli olan bir konu ve anahtar kelimeleri vurgulamak açısından önemli bir yere sahiptir. Web title etiketinden sonra arama motorlarının dikkat ettiği 2. Öğe h1 etiketidir. En büyük başlık, konunun önemini belirttiği için sitenin özeti anlamında h1 etiketinden yararlanılır. H1 Sitenin Semantik yapısını ortaya koyan öğelerden olduğu için en üstlerde yer almalıdır. H1 etiketinden sonra sırasıyla h2, h3, h4, h5, h6 etiketleri de kullanılmalıdır. H1 den h6 etiketlerine doğru geçildikçe önem sırası azaldığından anahtar kelimeler daha çok h1 ve h2 ye yazılmalıdır. Çoğu checker sitenizin kalitesini ölçerken düzgün <h1> kullanımına dikkat çeker, Düzgün kullanılmamışsa ciddi oranlarda puan düşüşü yaşayabilirsiniz.


H1 Etiketleri Nasıl Kullanılır? Css dosyanızda h1’den h6 ya kadar tüm H Etiketlerine ayrı font büyüklükleri vermenizi tavsiye ederiz. H1; en büyük font-size özelliğine sahip olurken, diğer H Etiketleri ardışık olarak azalmalıdır.

<h1>Site Başlığı Aynı Zamanda Anahtar Kelime </h1>
<h2>Alt Site Başlığı Anahtar Kelime Kullanılabilir </h2>
<h3>Alt Başlık</h3>
<h4>Alt Başlık</h4>
<h5>Alt Başlık</h5>
<h6>Alt Başlık</h6>


Performans Testleri
Html ve css testleri Html page size testi
İmagelerda dikkat edilmesi gerekenler
Keyword kullanımı
sosyal medya
seo 1bölüm