Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Bölüm3 - SEO - Semantik Web


Semantik Web Giriş
Semantik Web bir veri ağıdır. Diğer adı ise Web of Data'dır. Kullanımı özellikle kod sistemiyle uyum içinde çalışması bakımından her ne kadar meşakkatli de olsa elimizden geldiğince kuralları uygulamaya çalışmak zorundayız. Semantik web sitelerin kullanımı henüz yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Uygulamaların tümü yayında değil, test aşamasında olanlar ya da uyumlu hale getirilmeye çalışılan uygulama ve fikirlerin olduğu aşikar. Yeni bir sistem olması, kaynak yetersizliği ve deneyim azlığına neden olduğu için çoğu Web Tasarımcı ya da Seo Uzmanları için henüz aşılması zaman alacak işlemlerden biri. Genelde js kodları, içerikler, panel sistemleri gibi dış etkenler Semantik Web Kullanımına izin vermiyor.

Semantik Kullanımı şu an için daha profesyonel kullanabilen arama motorları Yahoo ve Google Arama Motorları. Semantik Arama ve Yapılandırılmış Veri Biçimlendirme üzerine makale tadında bilgilerimizi aktarmaya çalışacağız.

Biz Seo Uzmanları pazarlamacılara gerek kalmadan, müşterinin ürün ya da markasının görünürlüklerini artırmak, tabiri caizse internet camiasına tanıtmak ve nokta atışı anahtar kelimelerle onları ön sıralara taşımak için bir dizi faaliyet listesi yapıyoruz. İşin en yorucu kısmı 2010 yılında yapılan bir SEO Hizmetinin, 2014 yılında hiçbir faydasının olmadığını gözlemlemek zorunda kalmak. Semantik SEO ile yapılandırılmış verilerin bize ne gibi yararları var? Semantik SEO ne anlama geliyor? bunları netleştirmeye çalışalım.

1. "Semantik Arama" ne anlama geliyor?

Sözlük anlamı; Anlam Bilimi olan ve bilgileri mantıksal yorumlayan bir bilim dalıdır. Arama Motorları Web Sayfanızda yer alan bilgilerden yola çıkarak mantıksal olarak fikir üretir ve web sitesinin anahtar kelimelerine, yerleşimlerine bakmadan içeriği anlamlandırarak bir kanıya varır. Yani bir insan gibi sitenizi tarar ve “Evet bu site şu şu fikri anlatan bir site ve aratılan kelimeyle de bağlantılı” gibi fikirler yürütür.

Fikrin ortaya çıkma sebebi anahtar kelime yoğunluğu tekniğini çözmüş, içeriği ve tasarımı kalitesiz, kodları kopyala yapıştır sistemiyle çalışam tüm web sitelerini arka sıralara göndermek, kaliteli içeriklere sahip, teknolojiyi yakından takip eden Web Sitelerine de gün yüzüne çıkarmak isteğidir. Tabi ki böyle bir sistemin çalışması için bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Google Semantik Web Yapısı İçin Nasıl Çalışmalar Yapıyor?
Bill Gates Semantik Web 3.0 için “Yapay Zeka” yorumlamasını getirdi. Yapay zeka denmesinin sebebi; arama motorlarında aratacağınız size özel kelime gruplarının sonuçlarını, yapay zekasıyla en üst düzeyde size listeleyebilme özelliği. Siz Ankara’dasınız, Web Tasarım Firması arıyorsunuz ve aynı zamanda acıktınız ve pizza siparişi vermek istiyorsunuz.

Arama motoruna;
"Ankaradaki web tasarım firmaları pizza siparişi" yazın ve arama sonuçlarının sayfaya ne kadar orantılı bir şekilde dağıldığını görün. Eski yılları hatırlayın bir de. Büyük ihtimalle "Aradığınız sayfa bulunamadı" yazısıyla karşılaşacaktınız.

Ya da Arama Motorları'na net sorular sorabilirsiniz. Örneğin; "2010 dünya kupasını alan ülke" sorgusunu arattığınızda web sitelerini tıklamadan sonuçta gözüken web sitelerinin açıklama kısmında "İspanya" sonucunu görebilirsiniz.

Ayrıca yanlış olan kelimeleri düzeltme, Bunu mu dediniz? özelliğiyle size doğru yolu göstermesi, aranan kelimeye ait sonuç yeterli olmadığında yan anlamlara yönlendirme yapması, resim sonuçlarında aranan kelimeler için anlamlı albümler yapması gözle görülür özelliklerinden. Gözle görülmeyen en önemli özelliği de dikkat çekici olmayan ve ziyaretçilerin beğenmediği siteleri markajına alabilmesi ve yeri geldiğinde sistemden çıkartması.

Bir de Web 2.0 ı düşünün. İlk çıktığında kimse yeteneklerini tahmin edemezdi ve kullanıcılar için büyük bir gelişmeydi. Wikipedia gibi dünya sözlükleri, bloglar, Web Siteleri ziyaretçinin site içerisine içerik girmesine olanak tanıyor, içerikler kullanıcılarla birlikte şekilleniyor ve istedikleri içeriklere ait yorum yapabiliyorlardı. Şimdi normal karşılanan bu özellikler ilk zamanlar heyecan uyandırdı.

Google’ın tüm yaptığı iyileştirmeler, yeni kurallar, uygulamalar bu geniş algoritmanın aslında bir parçasıdır. 2014 senesinin belki de en önemli ve sizin de büyük ihtimalle fark ettiğiniz gelişmelerinden birisi Sosyal Medya ağına verilen önem. Özellikle Google ürünü olan Google Plus’ın, ürününü lanse edebilmek adına sağladığı öncelikler yadsınamaz. Web içeriklerinizin kolay yayılmasını ve ziyaretçilerinizin artmasını istiyorsanız Sosyal Medya ağlarıyla barışık olmalısınız. Google Plus, Twitter ve Facebook. Bunlar Sosyal Medya’nın mihenk taşları.

1.Panda Güncellemesi:
Belki de 2011 yılının en büyük çalışmasıydı Panda Güncellemeleri. 2011 dediğimize bakmayın en son güncellemesi Eylül 2014’te gerçekleştirildi. 2011’e tekrar dönecek olursak; Google’a külfet olan milyarlarca kopya içerik, spam siteler, ziyaretçilerin 3 saniye içinde web sitesinde gezinti yapıp koşar adım çıkması çöp yığını haline gelen sonuçlar nedeniyle, Google Arama Motorunun sağlıklı bir şekilde çalışma yürütme kararı almasını sağladı.

2. Penguen Güncellemesi: İçerik yığınları temizlenirken link yığınlarından da kurtulmu vakti geldiği için Google, Penguen Güncellemesi de yapmak zorunda kaldı. Bu sayede bir zamanlar SEO Uzmanları için önemli olan backlink alma siteleri önemini yitirdi.

İki önemli güncellemenin yanı sıra onlarca güncelleme var tabi ki. Başlıca güncellemelere kısaca değinmiş olalım.

Peki Biz Ne Yapmalıyız?
Kaliteli SEO Uzmanı olabiliriz ya da projeyi bir geçim kaynağı olarak görüp birkaç aylığına üst sıralarda yer edinen bir işle geçinebiliriz. Seçim sizin. Profesyonelleşmenin yolu SEO Tekniklerini uygularken Google’a rakipmiş gibi uygulamamaktan geçer.
.
Arama Motorlarına şunu diyebilmeliyiz; Teknik, tasarım ve içerik açısından arama motorlarındaki kullanıcılar için dikkat çekici, sıkılmayacakları içerik ve bilgilere sahip bir Web Sitesi’ne sahibim. Web Sitemi görmenizi istiyorum.

Semantik Web’in geliştirilmesiyle, Web 2.0 den gelen resim tarama problemleri de henüz değil ama yakın zamanda çözümlenmiş olacaktır. Arama Motorları hala ne kadar çok sayfa ve içerik; o kadar iyi web sitesi mantığını çalışmayı bıraktığında bizler de daha yalın ve sektöre odaklı web siteleri oluşturabileceğiz ve prestijli firma ve markalar, tanınarak ön sıralarda yerini alacaktır.

RDF Nedir? Nasıl Kullanılır?

Henüz Semantik Web’i tamamiyle uygulayan arama motorları olmasa da Semantik Web’in öngördüğü yıl 2020'de; tüm karmaşıklıklar, test ortamları ortadan kalkarak sağlam bir yapıya sahip olacağız. Tabi bu düzenin öngörülen zamandan daha çabuk kurulma ihtimali de var.  Şu an için Semantik Web’in en büyük engeli Web 2.0 ortamındaki bilgilerin Web3.0 ortamına yani RDF Formatına çevrilememiş olmasından kaynaklıdır.

RDF: Reasource Description Framework – Kaynak Tanımlama Çerçevesi'nin kısaltılmış ismidir. Anlamsal Web terimi, Tim Berners Lee tarafından öne sürülen ve Yapay zeka olarak tanımlanan ileri teknoloji projesidir. W3C’nin kurucusu da olan Tim Bernersün RDF projesi yine W3C standartı ile tanımlanmış bir veri modelidir. Uzantısı da aynı adı taşıyarak .rdf olarak tanımlanmıştır.

Birkaç Rdf kod örneği inceleyerek konumuzu pekiştirelim. Aşağıdaki örnekte RDF tekniği ile başlık ve yazar tanıtımları yazılmıştır.

<?xml version="1.0"?>
<rdf:RDF xmlns:rdf="http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#"
xmlns:si="http://www.w3schools.com/rdf/">
 <rdf:Description rdf:about="http://gardentr.com">
  <si:title>Web Tasarım Ankara</si:title>
  <si:author>Esra Danacı</si:author>
 </rdf:Description>
</rdf:RDF>


Dilerseniz Rdf, dilerseniz XML formatta dosyanızı kaydedebilirsiniz. XML kullanmak avantajlı bile sayılır. İşletim sistemlerinde Rdf dosyanın tanınmama ihtimaline karşı da kodlarınızı garantiye almış olursunuz. Rdf kodlarına her ne kadar alışkın olmasak da yavaş yavaş kodlama işlemlerine başlamak adına içerik, başlık, yazar ve web sayfalarının telif hakkı bilgilerini tanımlamak için kullanılabilir.
Mülkiyet Değeri Nasıl Verilir? Web Sitenin mülkiyet değerini Esra Danacı adına tanımlamış oluyoruz;

<?xml version="1.0"?>
<RDF>
 <Description about="http://www.gardentr.com/rdf">
  <author>Esra Danacı</author>
  <homepage>http://www.gardentr.com</homepage>
 </Description>
</RDF>

Genel meta etiketleri için kullanım şekli aşağıdaki gibidir;

<?xml version="1.0"?>
<rdf:RDF xmlns:rdf="http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#"
xmlns:dc= "http://purl.org/dc/elements/1.1/">
 <rdf:Description rdf:about="http://www.gardentr.com">
  <dc:description>Web Tasarım Ankara </dc:description>
  <dc:publisher>Gardentr Web</dc:publisher>
  <dc:date>2008-10-18</dc:date>
  <dc:type>Kurumsal Kimlik Hizmetleri</dc:type>
  <dc:format>text/html</dc:format>
  <dc:language>tr</dc:language>
 </rdf:Description>
</rdf:RDF>


Rdf birden fazla farklı şekilde kullanılabilir. Ontoloji hakkında bilgi edinin. http://www.w3.org/standards/semanticweb/ontology

<owl:Ontology rdf:about="http://www.gardentr.com">

<dc:title>Ontoloji.</dc:title>
<dc:description>
Ontolojiyi çözmeye çalışıyoruz. Yeni kodlarla denemeler. </dc:description>

</owl:Ontology>

<article>
 <h1>Farklı Örnekler</h1>
 <object>
  <param name="allowFullScreen" value="true">
  <embed src="#" width="700" height="500"></embed>
 </object>
</article>
Konuyla ilgili makaleseo 1bölüm