Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Bölüm1 - SEO Optimizasyonu GirişSeo Optimizasyonu Nedir?
Optimizasyon, özellikle gelişmiş arama motorlarına uygun veri ve kodlamalarla birlikte, aratılan anahtar kelimelerde web sitesinin üst sıralarda yer almasını sağlayacak performans iyileştirici hizmetler bütünüdür. Bu hizmetlerin bir bölümü gözle görülürken diğer bir bölümü herhangi bir kaynakta sunulmuş veriler değildir ve SEO Hizmeti veren ajansların deneyimleri,  tahminleri ve çalışmaları sayesinde başarıya ulaşabilir.

 
Google Mükemmel Site Formülünü Neden Vermiyor?
Çünkü bu şekilde mükemmel siteleri bulamayacaklarını biliyorlar. Google Mühendisleri, her geçen gün süzgeçlerine yeni bir kural koyuyor. Kuralları açıklamaları halinde illegal yolların artacağını biliyorlar ve istiyorlar ki bu süzgeç doğal yollardan çalışsın, gerçekten çalışan kaliteli web siteleri kazansın. Kısaca yazılı sorularını yazılıdan önce öğrencilerine dağıtmak istemiyorlar.
 
Bu konuda size sunduğumuz yardımcı makaleler eminiz ki özellikle SEO’ya yeni başlayanlar için rehber niteliği taşıyacaktır. Bilgi ve birikimlerimizin kendimize göre yorumladığımız ve bizi başarıya ulaştırdığını inandığımız bir kısmını ise diğer Seo Hizmeti veren firmalar gibi üzülerek paylaşamıyoruz ama SEO Hizmetleri deneyimlerimizin %70 inden faydalanacağınız makaleler dizisi hazırladığımızı hatırlatmak isteriz. Makalelerimizi özellikle Türkçe Kaynak sıkıntısı çeken, kendisini geliştirmek isteyen, bizimle aynı işi yapan meslektaşlarımız için bir rehber olarak yayınlıyoruz.
 
Yukarıda bahsettiğimiz üzere bir kısım Performans iyileştirici işlemler  Google’ın sunduğu yönergelerle çözülebilir niteliktedir. Makalelerimizde yeri geldiği zaman yönlendirici linklerimizden de faydalanmanızı tavsiye ederiz.

 
Müşterilerimiz Neden Seo Hizmeti’ne Gerek Duyarlar?
“Daha fazla müşteriye ulaşmak için”. Bu yol, müşteriler için markalaşmanın,  para kazanmanın, yükselmenin kısacası başarıya ulaşmanın en somut yollarından biri. Hizmet veren ya da ürün satışı yapan bilinçli firmalar İnternet Dünyası’nın büyülü dünyasını keşfettiler ve onlar da büyümek  ve gelişmek istiyorlar.  
Bu konuda biz Seo Uzmanları’nın işi diğer verdiğimiz Web Hizmetleri’ne göre daha önemli ve riskli bir konuma sahip. Çünkü gözle görülebilir kurallar ve kodlara sahip değiliz. Google, Yahoo, Bing arama motorları başta olmak üzere tüm arama motorlarının kendilerine göre bir süzgeç sistemi var ve ancak sağlam siteler bu süzgeçlerden geçmeyi başararak ön sıralarda yerini alıyor.
 
  
SEO Optimizasyon Sistemini Kaç Bölüme Ayırabiliriz?
SEO Hizmetlerini 2’ye ayırabiliriz;
 
1)  Teknik Çalışmalar
-     Hosting & Domain Yapılandırmaları
-      <head></head> Tagleri Arasındaki Etiket Yapılandırmaları
-       Genel Sayfa Kodlamaları
-      İçerik Çalışmaları
-     Anahtar Kelime Çalışmaları

2)   Backlink Çalışmaları
-      Önemli Sitelerden Link Alma
-      Sosyal Medya Paylaşımları
-    Site Tanıtımları


TEKNİK ÇALIŞMALAR
Makale tanıtımımızı bırakıp Teknik Çalışmalar bölümüne hızlı bir giriş yapalım;


Hosting ve Domain Yapılandırmaları
Eğer henüz Hosting ve Domain’e sahip değilseniz ilk önerimiz hangi sektörde iseniz  domain isminde o sektörün yer almasına özen gösterebilirsiniz ve diğer önemli kısım da Domain'inizin yaşıdır. Google'ın bu konudaki düşüncesi; Ne kadar yaşlı o kadar birikimli olsa gerek.

İkinci aşamada ise Hosting Firmanız önemli. Eğer Türkiye’de bulunan bir firma için bir site açıyorsanız Serverları Türkiye’de olan bir Hosting firmasından Hosting sahibi olmanız avantaj getirecektir.
 
 
   Google Hız Testi (PageSpeed Insights)
Şimdi asıl can alıcı kısma gelebiliriz. ”Web Sitesi Hızı” Öncelikle Web Sitenizin performansını anlamak için Google Hız testi yaparak işe başlayabilirsiniz. Google Hız Testine bu linkten başlayın. (Orijinal ismi; PageSpeed Insights.) Domain ve Hosting seçimi tolere edilebilir ancak Google’ın özellikle Web Sitesinin hızına çok önem verdiğini belirtmek isteriz. Hız testinde Mobil telefonlar ve Masaüstü Bilgisayarlar için iki ayrı test sonucu verilmektedir. Puanlamanızı mümkün olduğunca verilen yönergeleri de izleyerek yeşil renge getirmeye çalışınız. Çıkan sonuçlarda verilen puanlamanın yanı sıra nasıl iyileştirme yapacağınıza dair yönergeler de sayfada yer alır. Resimlerinizi optimize etmek, gerekli yerlerde async komutu uygulamak, CSS Optimizesi ve JS Optimizesi (Bkz. Compress) kullanarak dosyalarınızı optimize etmek size oldukça avantaj getirecektir.  Google Hız Testi için ayrıntılı bilgi.

Web Sitesi eğer Google’dan olumlu not alamamışsa bunun birden fazla nedeni olabilir;
-Hosting Hizmeti yetersiz olabilir.
-Kodlarınız sitenin yavaş çalışmasına yol açabilir.
-Site içerisinde Flash ya da Js ile oluşturduğunuz animasyon ve slider çalışmaları sitenizi yavaşlatabilir.
-Site içerisinde kullanılan resim boyutları gereksiz bir şekilde yüksek boyutlarda olabilir. Slider resimlerinizin ortalama 100 kb ı geçmemesi için resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

 
Doctype Kullanımı
Html ya da Php sayfasının en başında Doctype komutunu kullanmayı unutmayın. Web tarayıcılarının tarama modunu belirten birden fazla Doc Type kullanımı vardır. Ancak en yaygın ve geçerlisi aşağıdaki gibidir;

<!DOCTYPE html> META ETİKETLERİ

Tüm meta etiketleri sayfanın <head></head> tagleri arasına yazılır. Etiketlerden önemli olanları sizler için açıklamaya çalışalım. Siz de web sayfalarının meta kodlarına göz atarak değişen trend meta etiketlerini takip etmeye çalışın. SEO Hizmetleri veren bir firma olarak gelişmelerimizi ve araştırmalarımızı periyodik olarak gerçekleştiriyoruz.
 
Website Meta Title -  Başlık Etiketi
Meta Title etiketi; 2000’li senelerin başında SEO Hizmeti açısından büyük bir öneme sahipken şu an ziyaretçinin başlığa tıklamasını sağlamak adına kullanılan bir meta etiketi olarak tanımlanmaya başladı. Tabi ki SEO’ya etkisi mevcut ancak artık düşündüğümüz kadar etkili bir özellik değil. Meta Title etiketi kullanmamak Arama Motorları açısından oldukça olumsuz karşılanmasına rağmen, Web Sayfanızın önde çıkmasını sağlayacak kadar da önemli bir yere sahip değildir.
Arama motorları için en bilindik metotlar uygulanmadıkları zaman negatif özelliğe sahipken, uygulanmaları Web Sitenize somut anlamda başarılar kazandırmamaktadır. Anahtar Kelime analizleri yapmak adına başta Google Arama Motoru olmak üzere anahtar kelimeler girerek başlık etiketlerinin sayfaya ne kadar etki ettiğini ve uygulanan politikasını çözmeye çalışabilirsiniz. Yine de Web Sitelerimizde sağlam içerikler yayınlamak adına Title etiketlerinde anahtar kelimeleri kullanmakta fayda var.

<head>
<title>Kurumsal Kimlik Hizmetleri ve Web Tasarım Ankara</title>
</head>

Burada sıkça yapılan yanlışlardan bahsetmek istiyoruz;
Başlıkta sıkça kelime yenilemeleri; Web Sitesi’nin önde görünmesinden ziyade arka sıralara düşmesine neden olur. Arama Motorları sıkça tekrar edilen kelimeler için Spam muamelesi yaparlar.
Uzun Meta Title Kullanımları; Google belli bir karakter sonrasını sonuçlarda göstermez. O yüzden uzun başlık kullanımları herhangi bir başarı sağlamaz.
Konudan Uzak ve Reklam Çağrıştıran Kelime Kullanımları; İndirim var!, Ucuz Elbiseler vb. gibi kelimeler ziyaretçinin sitenize tıklamamasını sağlayabilir. Kaliteli başlıklar oluşturmaya çalışmalısınız.

Altın Kural:
Web Tasarım Sayfalarınızın başlık uzunluklarının maksimum 57 bir rivayet göre ise 63 harf olmasına özen gösterin ve unutmayın AnaSayfanız iç sayfalardan daha önemlidir.

Web Site Meta Description – Açıklama Etiketi
Title’dan sonra en önemli 2. Meta etiketimiz Açıklama - Title Etiketi’dir. Bu etiket, web sayfanızın faaliyetleri ya da amacı için açıklama yapacağınız yerdir. Arama sonuçlarında başlığın hemen altında görüntülenirler. Hem ziyaretçi için hem de arama motorları için uygun bir şekilde oluşturulmalıdır. Bir Web Tasarım Sayfasını kitaba benzetirsek. Kitap kapağı; Meta Title, Önsöz; Meta Description etiketleridir.

<head>
<meta name="description" content="Web Tasarım Hizmetleri, Kurumsal Tanıtım ve SEO Hizmetleri ile 
2008 yılından beri sizlerle büyümeye devam ediyoruz.  ">
</head>

Altın Kural: Web Sayfalarınızın açıklama etiketlerini oluştururken, açıklama uzunluklarının maksimum 157-160 harf olmasına özen gösterin. Çok az ya da çok fazla olması Web Siteniz açısından olumsuz etki yaratabilir.

Rel=Canonical Canonical URL Ne İşe Yarar?
Bir Web sayfasının, her biri aynı sayfayı da gösterse birden fazla yayınlanma şekli vardır. Bu yayınlanma şekilleri;

http://www.gardentr.com
http://gardentr.com
www.gardentr.com
www.gardentr.com/icerik

şeklinde uzayıp gidebilir. Farzedelim ki sitenizin aynı kapıya çıkan yukarıdaki gibi 4 adet linki var. Web Sitenizde de toplam 20 sayfa var. Arama motorları 20*4= 80 sayfalık bir link ordusunu indekslemek zorunda kalacaklar. İçlerinden hangi linkin en önemli olduğunu seçmek, bir çok sayfayla uğraşmak da motorlar için büyük bir zaman kaybı olacak.

Google, Yahoo ve Bing arama motorları milyarlarca sitenin indekslenmesinin ve önem sırasının belirlenmesinin bir nebzede önüne geçmek için 5-6 sene önce Canonical Tag etiketine destek verdiklerini açıkladı. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. Biz bu etiketi kullanarak Arama Motorları’na şunu belirtmiş oluyoruz; “Benim tercih ettiğim format Canonical Tagleri içerisinde belirttiğim link formatıdır ve öncelikli olarak bu linki kullanıyorum. Siz de bu linke öncelik verin.”

Canonical Tag Nasıl Kullanılır? Eğer sadece ana sayfa için değil tüm sayfalar için otomatik bir Canonical Tag oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki biçimde otomatik linkler oluşturabilirsiniz;

<head>
<link href="<?php echo $siteUrl;?>icerik/<?php echo $gelenID;?>.html" rel="canonical">
</head>

Manuel bir link için aşağıdaki gibi bir kod oluşturulabilir;

<head>
<link href="http://www.gardentr.com" rel="canonical">
</head>Hreflang - Hreflang Etiketi Ne İşe Yarar?
Hreflang Etiketleri Web Sitesinin kullandığı dili belirlemesini sağlayan bir etiket türüdür. Özellikle birden fazla dile sahip olan Web Tasarım Siteleri her dilin karşılığı olan etiket ve linkleri <head></head> tagleri arasında paylaşırlarsa Hreflang kullanımı başarıya ulaşmış olur ve arama motorlarından artı puan kazanırlar. İlgili dillerin kodlarını bilmiyorsanız Dil Kodlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hreflang Tag Nasıl Kullanılır? Eğer Web Sitesi içerikleri Türkiye’yi ve Türk kullanıcıları hedeflemişse kod aşağıdaki şekilde kullanılmalıdır;
<head>
<link rel="alternate" href="gardentr.com" hreflang="tr-tr" /> 
<!-- İlk tr ifadesi Kullanılan dil, ikinci tr ifadesi bulunulan ülke simgesidir.-->
</head>


Eğer Web Sitesi, içerisinde birden fazla dil barındırıyorsa, ilgili linkler aşağıdaki örnekteki gibi düzenlenir;

<head>
<link rel="alternate" href="gardentr.com" hreflang="es-es" /> <!--İspanya-->
<link rel="alternate" href="gardentr.com/a" hreflang="tk-tm" /> <!--Türkmenistan--> 
<link rel="alternate" href="gardentr.com/b" hreflang="sv-se" /> <!--İsveç-->
</head>


Bir Sonraki Bölüm

seo hizmetleri

Tüm Bölümler

seo 1bölüm