Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Web Tasarım Siteleri ve Mobil Uyumluluğu

Son zamanların SEO gelişmelerininin başında, süphesiz mobil ortamda sorunsuz çalışan web siteler geliyor. Artık web sitelerinin mobil kullanımla da uyumlu olması Google’ın biz SEO uzmanlarından talep ettiği olmazsa olmaz hizmetlerden biri haline gelmeye başladı. Özellikle Google arama motorlarında aranan kelimelerde ön sıralarda yer alan bir çok sitenin ivmesinin aşağı düşmesinde yeri yadsınamaz.

Mobil Web Tasarımı ve kullanıcı deneyimi Google’ın etkili bir stratejisi. Peki bizim bu konuda Web Sitemizin ön sıralarda yer alması adına neler yapmamız gerekiyor?

Mobil SEO ve SERP
Biraz daha güncel bilgilere sahip olmak açısından henüz Haziran ayında Google’ın açıklamış olduğu uyarılardan bahsederek başlayalım. Google akıllı telefon kullanıcılarını yönlendirmek için mobil arama sonuçlarına ayrıntılı bir optimize getirdi. Yakın geçmişe kadar masaüstü bilgisayarlarının arama sonuçlarıyle mobil arama sonuçları aynı sonuçları verirken şimdi aynı web sitesi masaüstü ve mobil sonuçlarda aynı anahtar kelimeler kullanılmasına rağmen farklı sıralamalarda. Google’ın bakış açısıyla bu ileri arama optimizasyonu mobil deneyimini geliştirmek ve kötü donanımlı web tasarım sayfalarının mobil telefonlara yük olmaması açısından oldukça etkileyici.

Ayrıca üzülerek söylememiz gerekir ki bundan sonra web tasarım sayfalarına hareket katan flash animasyonlar, flash slider çalışmaları mobil aramalar için olumsuz etki ettiği gerekçesiyle cihazlarda çalışmıyor ve aramalarda oldukça gerilere düşmenizi sağlıyor. Flash’ın uzun yıllardan beri raflara kaldırılması ötelenmesinin önüne hiçbir hareketli, mükemmel animasyonlu çalışmalar olumlu geri dönüş etkisi sağlamayacak. Flash uygulamaları web sitelerimizde kullanmamamız gerektiğini kabul etmek zorundayız. Flash uygulamalar yerine bilgisayar ve mobil cihazlara yük olmayacak, kimsenin zamanını çalmayacak Java uygulamalar kullanmak zorundayız.

Kısaca özetlememiz gerekirse; Web Tasarım Sayfalarımızı Mobil Uyumlu hale getirmeli ve Flash’dan uzak durmalıyız. İlerleyen zamanlarda Mobil Taramaların gelişimi bu kadarla sınırlı olmayacaktır. Bu konuda biz de yeni gelişimlerden haberdar oldukça sizi de haberdar edeceğiz. Türkiye’deki nüfusun bile yaklaşık %80 inin telefonu olduğunu varsayarsak sanırız ki yeni bir bildirim makalesi çok uzun zaman almayacaktır. Mobil Web Sitesi & Teknoloji Dili Mobil Web Sitesi oluşturmak için öncelikle doğru teknolojiyi seçerek işe başlamamız gerekiyor. Masaüstü taramalarda bize en çok avantaj getiren HTML sayfalarken, Mobil Web Sitelerinde AJAX teknolojisi avantaj sağlıyor. Ajax tabanlı uygulamalar sayfaların taranması konusunda oldukça başarılı ve arama sırasında öncelikli. Ajax tabanlı sayfalar hakkında linke göz atmanızı öneririz. Burada önemli olan tamamen AJAX ya da JS tabanlı uygulamalara da kaçmamak gerektiğidir. Mobil Web Tasarım Seçenekleri Mobil Web Sitesi oluşturmak için hangi teknolojiyi kullanmaya karar verdiyseniz şimdi karşımıza çıkacak 3 durumdan bahsedebiliriz. Akıllı telefonlara uygun web tasarım sayfası oluşturmak için karşımıza çıkan 3 yapılandırmadan birini de seçmemiz gerekecek;

  1. Duyarlı web tasarım
  2. Dinamik Sunum Mobil Uygulama
  3.  Ayrı bir mobil site

1. Duyarlı Web Tasarım: Url ve Html görüntüleri aynıdır. CSS, tarayıcı genişliğine göre farklı ayarlar kullanır.

2. Dinamik Sunum Mobil Uygulama: Kullanıcı tarafından indirilen cihaza özel bir uygulamadır. Mobil Web uygulamalar kullanıcı için her ne kadar etkileyici de olsa strateji olarak tavsiye edilmeyen bir seçenektir. Çünkü her yeni ziyaretçi bu aplikasyonları mobil telefonuna indirmek zorunda kaldır. Ayrıca arama motorları dizindeki tüm bilgileri tarayamayabilirler.

3. Ayrı bir Mobil Site: Mobille tamamen uyumlu olması açısından Mobil Web Sitesi; Url’si farklı olacak şekilde, masaüstünde çalışan Web Tasarım Sitesinden tamamen bağımsız şekilde çalışabilir. Burada paralel bir yapı kullanmak daha olumlu etki yaratacaktır. Mesela; gardentr.com/ilk-sayfa Web Tasarım Sayfası iken; m.gardentr.com/ilk-sayfa Web Mobil Sitenin Url’si olabilir.

Başarılı Mobil Web Siteleri İçin Neler Yapmalıyız?
Bizce masaüstü Web Tasarım Siteleri için gerekli hassasiyet Mobil Web Siteler için de gösterilmeli. Bu konuda birkaç önerimiz var;

1. Kırık Linklere Dikkat! Milyonlarca siteden aranılan anahtar kelimelere göre en üst sıralarda çıkmak için Google’ın yeni çalışma mantığına uymak zorundayız. Gerek masaüstü Web Sayfaları gerekse Mobil Web Sayfaları için rakiplerimizden sıyrılmak adına Google Arama Motorlarının gittikçe katılaşan kurallarına, profesyonelleşme isteklerine karşı çemberin dışında kalmamak adına basit ama önemli bir öneri; çalışmayan linklerinizi ve yönlendirmelerinizi temizleyin.
Kırık linklerinizin olup olmadığını kontrol ediniz.
2. Eksik ya da Yanlış Alternate Kullanımlarından Kaçının! Web Tasarım Sayfanızda birden fazla dil varsa her masaüstü Web Sayfasına karşılık gelen dil seçeneği Mobil Web Sayfası rel=”alternate” etiketiyle ilgili sayfaya yönlendirilmelidir. Eşleşen sayfalar mobil kullanıcılar için daha iyi bir arama deneyimi oluşturur. Bu etiket, Googlebot'un sitenizdeki mobil sayfalarının konumunu bulmasına yardımcı olur. Ayrıntılı bilgi için; https://support.google.com/webmasters/answer/2620865?hl=tr

3. Canonical Etiketini Kullanın Eğer ayrı bir linkle Mobil Web Sayfanızı çalıştırma seçeneğini seçtiyseniz ilgili her masaüstü Web Tasarım Sayfası için bir rel=”canonical” etiketini kullanın. Rel=”alternate” etiketi mobil arama deneyimini geliştirirken, Rel=”canonical” etiketi yinelenen içerik sorunlarını önler ve arama motorları sayfasının hangi sürümde çalıştığını bildirir. Mobil Web Tasarım Sayfasında, karşılık gelen Masaüstü Web Sayfası URL'sine bir link etiketi eklemiş olursunuz.

Web Tasarım Sayfalarınızın Hızına Dikkat Edin
Google Analytics verilerine göre ortalama bir web tasarım sayfasının mobile yüklenmesi 6-10 saniye arasında değişir. Google Arama Motorları; Mobil kullanıcı deneyimi için bir saniyeden aşağı veya daha az sayfa yükleme süresini önerir. Web Sayfanızda bulunan içeriklere olabildiğince optimize etmeye çalışmalısınız. Bu konuda ek programlardan da destek alabilirsiniz.
Google Page Speed http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
W3C Mobile http://validator.w3.org/mobile/
W3C

Resim ve Dosya Boyutlarını Optimize Edin

Web Tasarım Sayfalarınızın hızlı açılmasını sağlamak için resim ve kodlarınızı kontrol edin. Olabildiğince boyutları düşürmeye çalışın. Ziyaretçilerinizin kolayca web sitesine girmesini sağlamak ve Google’ın hızlı açılan sitelere sağladığı avantajdan yararlanmak için oldukça önemlidir.

Eksik Meta Tag Kullanımlarından Kaçının
Gerek Mobil kullanımlar gerekse Masaüstü kullanımlar için gerekli Meta Tagleri eksiksiz şekilde kullanmaya özen gösterin.

Site Haritalarını Eklemeyi Unutmayın.
Masaüstü ve Mobil kullanımlar için Web Tasarım Sayfalarınızın sitemaplerini oluşturun. Web sitenizi kullanım şekline göre gerek ayrı ayrı gerekse birlikte oluşturacağınız haritanızı uygun yere ekleyin.

Web analytics kurulumu ve Web Yöneticisi Araçları ile hem masaüstü ve mobil web sitesi sahipliğini doğrulayarak mobil tasarımda yapılan en yaygın yanlışlar hakkında daha etkin çalışmalar yapmanızı tavsiye ederiz. Bu tespit ve kullanıcılar için sağlanan mobil deneyimi Seo Arama Motoru Optimizasyonu kurallarını anlamak ve oluşabilecek yanlışlara engel olabilmek adına oldukça yardımcıdır. Firmamızdan Seo Destek Hizmeti almak isterseniz;Web Tasarım Ankara ..seo 1bölüm