Web Tasarım Ankara
Gardentr Web Tasarım
Adres
Resitgalip Cd. Ilkadim Sk. 11/4 GOP, Cankaya, Ankara. Telefon: 850 396 91 61

Web Tasarım Sitesi Nedir?

Web Sitesi Tasarımı & Web Tasarım Sitesi nedir?

Web sitesi tasarımını daha iyi anlatmak için web sitesinin temelini oluşturan "World Wide Web" yani kısacası www terimini açıklayarak başlayalım. www ile başlayan web siteleri internet üzerinde görüntülenecek şekilde oluşturulan Html odaklı tanıtım siteleridir. Görünürde Web Tasarım Siteleri her ne kadar basit yapılı kelimelerden oluşuyor gibi bir izlenim yaratsa da bu yazıların web sitesinde gözükmesi için belirli kod altyapısı ve grafik tasarımlar kullanılmıştır.  Bir Web sitesinin internet ortamında gözükmesi için kodlar haricinde onların yayınlanmasını sağlayan Hosting ve Domaine de ihtiyaçları vardır.

Web Hosting; Web Tasarım Sitelerinin barındırıldığı bir yerdir. Web sitesini çalıştıracak olan tüm kodlar ve grafikler satın alınan Web Hosting klasörlerine yerleştirilir. Web Hosting hakkında daha detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Web Domain; Domain kelimesinin Türkçe anlamı etki alanı demektir. Web Tasarım Sitenizin sadece Web Hosting paketine sahip olması yetmez ayrıca sayfanın yayınlanabilmesi için bir web sitesi adresi belirlenmelidir. Domain hizmeti almadan web sitenizi internet ortamında yayınlayamazsınız. Domain hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Web tasarımcılar web sitesinin görünmeyen kahramanlarıdır. Web tasarım sitesinin hem görsel açıdan hem de kod açısından profesyonelce tamamlanmamış olması web sitesinin arama motorlarında çok arka sıralarda çıkmasını sağlar ve bu da başarısızlık demektir. Profesyonellik kazancınızın artması için bu nedenle çok önemlidir.

Web sitesi tasarımı; genel olarak 5 aşamadan oluşur. Planlama, Tasarım, Kodlama, Yayınlama ve Güncelleme. Web sitesinin grafik tasarımı müşterilerin ilgisini çekerek siteye rağbeti sağlar. Web Tasarım Kodlaması ise profesyonel bir şekilde yapılması durumunda Arama Motorları tarafından özellikle de Google tarafından ön sıralarda gösterilerek müşteri sayısının fazla olmasını sağlar. Web sitesini Kodlama, Grafik Tasarım ve Yayınlama işlemleri bittikten sonra belirli periyotlarla Web Sitesi güncellemesi yapılarak Google'da arka sayfalara düşme durumu engellenir. Arama sonuçlarında ne kadar arka sayfalarda çıkarsanız müşterilerinizin Web sayfanıza ulaşması da o kadar zorlaşır. Bu durumda Web Sitesi Tasarımı da amacına ulaşmamış olduğu için size gereksiz bir harcama çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.

Bir İnternet Sayfasında Arayüz, renkler, ergonomi, navigasyon, kontrast, yazı, simge ve görüntü birbiriyle uyum sağlamalı, özellikle fotoğraflar kaliteli olmalı ve yapılan işi anlatmalıdır. Özellikle Web sayfalarının yaptığınız iş ve sektörle uyum sağlaması çok önemlidir. Bu konuda diğer önemli kısım ise Logo Çalışmasıdır. Tasarlanacak Web Sayfası logonun renklerine ve çizgilerine sahip olmak zorunda olduğu için Logo Çalışması, Profesyonel bir firma ile anlaşarak yapılmalıdır.

Birinci önemli husus; Web Sayfasını gezmekte olan müşterilerinizin aradıkları bilgiye kolayca ulaşmalarıdır. Müşterilerinizin firmanız hakkında gerekli olan tüm bilgilere ulaşması için web tasarım sitesi içinde adres ve iletişim bilgilerinin eksiksiz verilmesi, eğer varsa tüm sertifikaların web sitesinde sunulması, şirket eğer bir makine üretim yeriyse ayrıntılı fotoğraflarla makinaların tanıtılması, ürün satılıyorsa ürün resimlerine yer verilmesi Web Tasarım Sitesinin yapılma amacını tamamiyle yerine getirmiş demektir.

İkinci önemli husus; Web sitesinin siteyi ağırlaştırıcı kodlarla yazılmamış olması ve Web Hosting hizmetinin kaliteli olmasıdır. Bu ikisinden biri olmazsa Web Tasarım Sitesi yavaş çalışır ve sık sık Web sitenize ulaşılamaz. Bu durum müşterinin zaman kaybetmemek istememesi sebebiyle web sayfanızı kapatmasıyla sonlanacaktır.

Üçüncü önemli husus; Web domain isminizin akılda kalıcı olması çok fazla Türkçe karakter içermemesi, standart bir uzunlukta olması gerekliliğidir. Karmaşık isimler ya da ç,ş,i,ü,ğ gibi Türkçe karakterler kullanmak sitenin rağbet görmemesi demektir. Domain isimleri Türkçe karakterleri desteklemedikleri için hem söylerken zorluk çıkarır hem de basılı medya üzerinde yazılırken.

Dördüncü önemli husus; Web Sitesi Tasarımının modayı yakından takip etmesi gerektiğidir. Evet yanlış duymadınız. Web Tasarım sayfaları da her sene değişen renkler, grafik tasarımları, yeni tasarım metotları ile Grafik Tasarımcılar içerisinde bir moda akımı oluştururlar. Demode sayfalar da Web Sayfanızın ziyaretçi akışını etkileyen faktörlerdendir.

Yazar:
gardenTR Web Tasarım