Firmanızın kimliğine uygun web tasarım ve içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Web tasarım paketlerimizi inceleyin.
Web Tasarım Yazar: Gardentr Web

 

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

İnternette inanılmaz büyüklükte veri vardır. Şu anda yaklaşık 50 milyar indeksli web sayfası mevcut  ve arama motorları olmadan bu dağınıklıkta yararlı bilgiye ulaşmak imkansız.
Arama motorlarının görevi bu kaosa düzen getirmektedir. Arama motorları bir dizin kurarak size arama sorgusu için en alakalı web sayfalarını gösterir. İnternet dinamik bir yapıdır. Her gün binlerce yeni site eklenir ve dizinler sık sık değişir. Arama motorları; indeksi güncel tutmak, sağlıklı sonuç almak için bir dizi işlem yapar. Bu nedenle web tasarımcılarının yeni dosyalar yüklemesi, web sayfalarını yeniden dizayn etmesi gerekmektedir.

optimizasyon sitesi

Arama motoru sonuç sayfaları oluşturmak için tarayıcıları nasıl kullanır?
 
 
Keşif: Sahip olduğunuz  web sitesi linkini Google'ın Add URL bölümüne eklemelisiniz.
Indeksleme: Web sayfaları Add URL bölümüne eklenir ve web tasarım sayfaları indekslenir. Google href ve src bağlantıları izler. Ayrıca tüm içerik türleri buna dahildir. (örneğin bazı zengin medya türlerini veya dinamik sayfalar)
Bulgular: Bir sorgu girdiğinizde, arama motorları indeksi analiz eder ve size en alakalı web sayfalarını gösterir. Arama motorları dizininde en alakalı sonuçları gösterebilmek için, bir sıralama sistemi kullanmanız gerekir. 
 
Arama Motoru Sıralamasını etkileyen  faktörler:
Arama motorları sıralamasını etkileyen 200'e yakın  faktör bulunmakta. Araştırmalarda önemli olan birkaç öğe belirlenmiştir:
Bağlantılar: Bir web sitesine her bağlantı bu web sitesi için bir oy olarak görülüyor. Alacağınız fazla bağlantılar, sonuçlarda çıkmanıza yardımcı olacaktır. 
Aklınızda tutmanız gereken tek şey, bu demokratik bir sistem olmalıdır. Her bağlantı aynı ağırlığa sahiptir. Pagerank puanı çok olan internet sitelerinden sağlanan geri dönüşüm linkleri daha fazla popüler ve daha etkilidir.
Anahtar Kelimeler: Sayfanızda anahtar kelime dağılımı da önemlidir. Google arama sorgusu, sayfanızın bulunabilirliğini sıklıkla denetler. Sayfada url, başlık, başlık etiketleri, içerikte anahtar kelimeler bulunuyorsa uygun olarak kabul edilecektir.
Site Yaşı : Siteniz ne kadar eskiyse avantajınız o kadar fazladır. Google eski web sitelerini yeni web sitelerine oranla daha önemli olduğunu düşünür.
Güncellik: Belirli aralıklarla  web sitenizi güncellemek iyi bir fikirdir. Yeni sayfalar ekleyin veya eskilerini güncelleyin. Yeni eklediğiniz sayfalar web sitenizin aktif olduğunu gösterir.
 
Diğer Faktörler
Tüm faktörleri sıralamak imkansız. Bunlardan bazıları site hızı, AuthorRank (yazar puanlaması) değeri, site değeri, site yapısı vb.
Algoritma Güncellemeler
Google yılda birkaç kez algoritma güncellemesi yapmaktadır. Bu güncellemeler, arama sonuçlarının kalitesini artırmak içindir. Büyük etkisi olan iki yeni güncellemeler Panda ve Penguen güncellemesidir.  Panda güncellemesi Şubat 2011'de yürürlüğe girdi.  Tüm arama sonuçlarını neredeyse yüzde 12 etkiledi. Penguen güncellemesi ise Nisan 2012'de yapıldı ve arama sorgularını yaklaşık % 3.1 etkiledi. Bu demektir trafikte ani düşüşe (kendisi çözmezse alışılmadık uzun vadeli düşüş), sıralama algoritmasındaki bir değişiklik neden olmuş olabilir.