Firmanızın kimliğine uygun web tasarım ve içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Web tasarım paketlerimizi inceleyin.
Web Tasarım Yazar: Gardentr Web

 

DMOZ Nedir?

DMOZ sitesi özellikle Alexa tarafından güvenli seçilen bir site olması sebebiyle tercih edilen bir firma kayıt sitesidir. DMOZ sistemi hiyerarşik bir yapıda kaydedilen web sitelerini sıralar ve dmoza kaydolmak için belirli kriterlerin sağlanmasını ister. Web sitelerini eklerken kategoriler en alt dala kadar en ilgili yere kaydedilmelidir. Ve eklediğiniz web sitelerinin kaydolması aylarca zaman alabilir.

Web Tasarım Sitelerinin kayıt işlemlerini Dmoz tarafından seçilen editörler gerçekleştirmektedirler. Güvenilir site olması sebebiyle özellikle SEO işlemi yapan tasarımcılar için DMOZ'a firma kaydetmek çok önemlidir.

Yabancı kaynak otomatik çeviri;

DMOZ oluşturulması için özgün motivasyonları biri birçok kişi Yahoo! Directory listelenen sitelerini getting deneyimli hayal kırıklığı oldu. Ancak Yahoo! beri site gönderimler zamanında değerlendirilmesi için ücretli bir servis hayata geçirdi. O kurşun diğer birçok dizinleri tarafından takip edilmiştir. Bazı hiç ücretsiz gönderimler kabul. Aksine DMOZ siteleri-bunu büyük genel dizinleri sadece birinin her türlü ücretsiz site gönderimler politikasını korumuştur.

Bir sonuç içerik dengesi DMOZ ve diğer dizinler arasında kademeli bir sapma olmuştur. Ödeme için katılım modeli edebilmek ve ödemek isteyenlere iyilik, böylece ticari siteler bunu kullanarak rehberde baskındır. [ 30 ]Tersine, gönüllüler tarafından insanlı bir dizin amaçlarını ve bu gönüllülerin çıkarlarını yansıtacak. DMOZ bilgilendirme ve kar amacı gütmeyen siteler yüksek oranda listeler.

Ücretsiz teslim politikasının bir başka sonucu DMOZ hala inceleme için bekleyen başvuruların büyük sayılar olmasıdır. Büyük parça bu. Spam ve hatalı gönderilen sitelerin oluşmaktadır [ 31 ] Yani bir site sunulması için ortalama işlem süresi her geçen yıl daha uzun büyüdü. Varyasyon çok büyük olduğundan Ancak alınan süre, tahmin edilemez: a. Gönderme saat içinde işlenmiş veya birkaç yıl sürebilir olabilir [ 32 ] Ancak, site önerileri sadece bir yeni liste çeşitli kaynaklardan vardır. Editörler yeni listeleri için onları kontrol etmek yükümlülüğü altında ve aslında diğer kaynakları kullanmaya teşvik edilmektedir.

 

Gnuhoo onun ilk ontolojisi için temel hatlarını ödünç Usenet . 1998 yılında, Zengin Skrenta "Ben grupları ve el-düzenlenmiş bir hiyerarşi içine uzun bir liste aldı." Dedi [ 16 ]Örneğin, comp.ai.alife haber kapsadığı konu kategori Bilgisayarlar tarafından temsil edildi / AI / Artificial_Life. Orijinal bölünmeler vardı "Dünya". Bu onaltı iken üst düzeykategori bozulmamış, ikinci ve alt düzey kategorilerin ontolojisi kademeli bir evrim geçirmiştir; önemli değişiklikler editörler arasında tartışma başlattığı ve daha sonra uzlaşmaya varıldıktan zaman uygulanmaktadır.

Temmuz 1998, dizin haline dilli ilavesi ile dünya üst düzey kategoriye. Dizinin kalanı sadece İngilizce dil siteleri listeler. Mayıs 2005 itibariyle, yetmiş beş dil temsil edildi.Dizinin İngilizce bileşeni 2003 yılında sitelerinin hemen hemen% 75 tutulurken dizinin İngilizce olmayan bileşenlerin büyüme oranı 2002 yılından bu yana İngilizce bileşenin daha fazla olmuştur, Dünya düzeyi itibariyle 1,5 milyon sitelere büyüdü dizinin yaklaşık üçte birini oluşturan, Mayıs 2005. Dil farklılıkları yansıtan istisnalar oldukça yaygın olmasına rağmen İngilizce olmayan kategorilerde ontoloji, genellikle, o İngiliz dizinin yansıtır.

Üst düzey kategorilerde birçok benzersiz özelliklere sahiptir. Yetişkin kategorisi dizin ana mevcut değil ama RDF DMOZ sağladığını dökümü tamamen mevcuttur. Dizinin toplu öncelikle konuya göre kategorize edilirken, Bölgesel kategori öncelikle bölgeye göre kategorize edilir. Bu iki paralel dizinleri gibi DMOZ görüntülemek için birçok yol açmıştır Bölgesel ve Topikal .

. 14 Kasım 2000 tarihinde, DMOZ içinde özel bir dizin 18 yaşın altındaki insanlar için yaratılmıştır [ 17 ] ana dizinine bu "Çocuklar ve Gençler" alanı ayırt önemli faktörler şunlardır:

  • hedefli veya 18 yaşından küçük insanlar için "uygun" edilenlere sitelerin listesini sınırlamak sıkı kurallar; [ 18 ]
  • kategori isimleri yanı sıra site açıklamaları "olduğunu kelimeleri kullanmak yaşa uygun ";
  • yaş etiketleri her bir liste üzerinde çocuk (yaş altı 12 ve), gençler (13-15 yaş) ve olgun gençler (16 ila 18 yaş) için içerik uygun düzgün ayırt;
  • Çocuklar ve Gençler içeriği ayrı bir RDF dökümü olarak mevcuttur;
  • düzenleme izinleri topluluk DMOZ buna paralel şekildedir.

Mayıs 2005 itibariyle, DMOZ bu kısmı üzerinde 32.000 sitesi listeleri dahil.

2004 yılı başından itibaren, tüm site olmuştur UTF-8 kodlaması. Bundan önce, kodlama olarak kullanılan ISO 8859-1 İngilizce dil kategorileri için ve diğer diller için ayarlanmış bir dil-bağımlı bir karakter. RDF dökümleri erken 2000 yılından beri UTF-8 olarak kodlanmış edilmiştir.


Gnuhoo tarafından Zengin Skrenta ve Bob Truel her ikisi için de mühendis olarak çalışan iken, 1998 yılında Sun Microsystems . Ağ güvenlik ürünleri için pazarlama başkanı olarak Sun Microsystems çalışmış olan Chris Tolles, aynı zamanda kurucularından Bryn Dole ve Jeremy Wenokur birlikte Gnuhoo eş-kurucusu olarak 1998 yılında imzalanmıştır. Skrenta gelişen TASS , bir atasıkalay , popüler dişli Usenet için spiker Unix sistemleri. Tesadüfen, Gnuhoo dizinin orijinal kategori yapısı daha sonra varlığı Usenet haber gruplarının yapısına gevşek dayanıyordu.

Bir sonra Gnuhoo dizin, 5 Haziran 1998 tarihinde canlı gitti Slashdot makale Gnuhoo ruhu ile ortak şey vardı önerdi özgür yazılım  olan GNU projesi bilinen Richard Stallman ve Özgür Yazılım Vakfı itiraz Gnu kullanımı. Böylece Gnuhoo değiştirildi Newhoo . Yahoo! yeniden adı geçiş bunları isteyen adında "Hoo" kullanımına karşı çıktı. Zurl olası seçim. [ 3 ] Bununla birlikte, Zurl için geçişten önce, Newhoo satın alındı tarafından Netscape Communications Corporation Ekim 1998 ve oldu Open Directory Project . Netscape altında Open Directory verilerini yayımladı Open Directory Lisansı . Netscape tarafından satın alınmıştır AOLkısa bir süre sonra ve DMOZ satın dahildir varlıklarından biri oldu.