Firmanızın kimliğine uygun web tasarım ve içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Web tasarım paketlerimizi inceleyin.
Web Tasarım Yazar: Gardentr Web

 

H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 Elementleri Nasıl Düzgün Kullanılır?

H1, H2, H3, H4, H5, H6 başlık elementlerinin düzgün kullanımı Giriş;Sayfalarımızın başlık kısımlarında H1'den H6'ya kadar 6 adet başlık elemanı kullanırız. Başlıkları kullanırken sayfa yapısına göre belirli bir düzen ve sıralama sağlanmalıdır. Arama motorları, ziyaretçinin arama sonuçlarını getirirken, bu hiyerarşik yapıyı koruyarak en uygun biçimde oluşturulan yazıları bir adım önde tutar.

web sitesi

Ana başlıklarınızı mutlaka H1 taglari içinde kullanmanızı öneririz. H Taglerinin kullanımı aşağıdaki örnekteki gibidir;

<h1> Web Tasarım Siteleri (1.başlık) <h1>
<p> Alt Metinler </ p>
<h2> Web Tasarım Sitelerine Örnekler (2.başlık)</ h2>
<p> Konuyla ilgili metinler </ p>
<h2> Web Tasarım Sitelerinde dikkat edilecek hususlar</ h2>
<p> Konuyla ilgili metinler  </ p>

h1 font bakımından tüm diğer h elementlerinden büyüktür. Dolayısıyla Seo prensipleri olarak sayfanın ana başlığı <h1></h1> tagleri ile başlamalıdır ve ana başlık belirtildiği için sayfada 1 kez kullanılması uygundur. h2, h3, h4, h5 ve h6 elementleri sayfada istenildiği kadar kullanılabilir. Yine de en düzgün kullanımı özetlememiz gerekirse; <h1> tagini bir kez ana başlık için, <h2> tagini alt kategori bölümlerini göstermek için, <h3> tagini de alt kategorilerin içerisindeki daha alt başlıkları göstermektir. Gereksiz kullanımlar sayfanızı gözle görülür nitelikte olmasa da hantallaştıracak.

<h1> Taginin Önemi

Ana arama motorları günümüzde <h1> elamanlarına daha fazla dikkat ettikleri için; sizin için önemli olan, müşterilerinizin sizi bulmak istedikleri kelimeler üzerinden başlıklar kullanmak, başlıklarınızın ürünlerinizle alakalı net anahtar kelimeler içermesidir. Arama motorları mantığı = "en iyi anahtar kelimeler ana başlıktır."

web tasarim ankara

H4, H5 ve H6 kullanımına değinmemiz gerekirse, bu elementler diğer 3 başlığa göre etkisi az elementlerdir. Mümkün olduğunca ilk 3 elementi kullanmanız sayfanızın güzel indekslenmesi için daha yararlı. Şimdi kahvenizi yudumlayıp diğer makalelerimize göz atabilirsiniz :)

14 Mart 2014