Firmanızın kimliğine uygun web tasarım ve içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Web tasarım paketlerimizi inceleyin.
Web Tasarım Yazar: Gardentr Web

 

Web Tasarım ve Logo Projeleri Parçadan Bütüne

Bu makalemizde Web Tasarım ve Grafik çalışmalarınızı nasıl daha pratik bir şekilde tasarlayıp uygulayabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

İnsan beyni nesnelerden oluşan bir bütün gördüğünde, bütünün parçalarını değil parçaların oluşturduğu bütünü gorür. Peki web tasarım alanında yaptığımız çalışmaların başarıya ulaşmasını sağlayan “bütünlük olgusu” nu nasıl sağlayabiliriz? Bütüne ulaşmak için Web Tasarım ve Grafik çalışmalarımızda kullandığımız tüm aşamaları açıklamakla işe başlayalım;

Projenin Ortaya Çıkış Aşaması (Taslak Oluşturma)

Öncelikle çalışacağımız projenin bütün parçalarını tanımlamakla başlayalım. Tanımlamak için taslağımızı oluşturuyoruz. Çalıştığınız proje; Web Projesi ya da Grafik Tasarıma dayalı Logo, Broşür, Katalog çalışması vb. çalışmalar olabilir. Nasıl bir proje olursa olsun mutlaka yakından grafik bazlı bir taslak çizmeniz gerekecektir. Oluşturduğunuz taslakta projenin kabataslak bir çizimi, renk tonları, çalışma yaptığınız firmanın öne çıkması gereken özellikleri belirlenmeli. Bu bir Web Tasarım projesiyse logoya uyumlu renklerin seçimi, bir logo çalışmasıysa çalıştığınız firmanın gerek sektör gerekse verdikleri hizmetle doğru orantılı olarak renk tonları seçimi sitenin bütünü için en önemli çizgilerdir. İyi tanımlanmış nesne, diğer aşamalarda sizin zamandan tasarruf etmenizi de sağlayacaktır.


web tasarım ankara


Web Tasarım Projelerini Parçalara Ayırma
Bir Web Sitesinin tasarımını hazırlarken projeye hakim olmak için Web Sitesini bölümlere ayırmak etkili bir yöntemdir. Bu bölümler Header (Başlık), Content ( İçerik Bölümü) ve Footer ( Alt Bölüm)

web site

Proje Sahibinin Başarılı Rakipleri Hakkında Analiz
Proje sahiplerinin (müşterilerin) proje oluşturmak istemesinin sebebi ; rakiplerinden önde olmak, Kurumsal Kimlik oluşturmak, daha fazla müşteriye hitap etmek ve kazancını artırmaktır. Bu sebeple Tasarımcı ve Grafikerlerin proje sahiplerinin başarılı rakipleri hakkında analiz yapması projeye büyük destek sağlayacaktır. Çünkü ortada aynı sektörde başarı elde etmiş, memnun müşterilere sahip bir firma mevcuttur. Bu da bize analiz yapmak için hazır bir ortam sunuyor.

Her Sene Gelişen ve Değişen Tasarım Trendleri Hakkında Bilgi Sahibi Olma
Nasıl moda her sene değişiyor ve algı modaya ayak uyduruyorsa Web Tasarım ve Grafik alanında da her sene uyulması gereken kurallar, yeni Css kod kullanımları ve Grafik trendleri doğuyor. Kaliteli Web Tasarım Siteleri ve Grafik Projeleriniz için mutlaka bu trendleri ve gelişimeleri takip etmeniz gerekir.

Grafik Çalışmalarında Sadelik ve Netlik
Genel olarak proje sahiplerinin beklentileri; kendilerini anlatan simgelerin ve renklerin kullanıldığı, müşterilerine kendilerini anlatabildikleri, profesyonel, sade, anlaşılabilir bir Web Sitesi, Logo ya da diğer Grafiğe dayalı Projeler. Grafikerlerin tüm bildiklerini bir projede göstermek yerine hiçbir yerde kullanılmamış, demode olmayan değişik fikirler üretmesi ve sade bir dille tasarımlarına yansıtması Web Tasarım ve Logo Projelerinin başarıya ulaşmasını sağlayacaktır. O yüzden karmaşık şekiller ve birden fazla fikrin bir Projeye yansıtılması avantajdan çok dezavantaj sağlar.


internet sitesi


Proje Sunumu Büyük Kurtarıcınız
Tasarımın tamamlanma aşamasından sonra en önemli parçalarından biri Müşteriye sunum aşamasıdır. Özellikle son yıllarda Proje Sunumuna büyük önem veriliyor. Yurtdışında “Mockup” adı verilen “Sunum Tasarımları” yaptığınız çalışmaları tanıtmanız için kullanışlı.

logo tasarım